Ticaret savaşının ABD şirketlerine maliyeti 1,7 trilyon dolar

» »
Ticaret savaşının ABD şirketlerine maliyeti 1,7 trilyon dolar

ABD Merkez Bankası’nın (FED) hazırladığı bir rapora göre, 2018 yılının mart ayında ABD ile Çin arasında başlayan ticaret savaşı, iki ülkenin ekonomisini de vurdu. Karşılıklı atılan adımların neticesinde ABD şirketlerinin değeri 1,7 trilyon dolar düştü.

ABD Başkanı Donald Trump, 2018 yılının mart ayında Çin'den ithal edilen çelik ve alüminyuma gümrük vergisi getirmişti. Bu karar, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında ticaret savaşını başlatan hamle oldu.

YATIRIM BÜYÜME ORANI DÜŞÜYOR
Business Insider’da yer alan habere göre, ABD Merkez Bankası'nın (FED) hazırladığı bir rapor, Trump'ın başlattığı bu savaşın kendi ülkesine ciddi maliyeti olduğunu gösterdi.

Ekonomistler Mary Amiti, Sang Hoon Kong ve David Weinstein tarafından kaleme alınan çalışma, ticaret savaşının başladığı günden bu yana ABD şirketlerinin piyasa değerinin tam 1,7 trilyon dolar azaldığını ortaya koydu. Çin'le yaşanan gerginliğin bir diğer etkisi de yatırım büyüme oranına oldu. 2019'da bu oran yüzde 0.3 düşmüştü. Bu sene ise düşüşün yüzde 1.6 olması bekleniyor.


‘BİRİNCİ AŞAMA' ANLAŞMASI ÇARE OLMADI

İki yıldır süren ticaret savaşının dozu, bu sene başında ABD ve Çin arasında imzalanan ‘Birinci Aşama' anlaşmasıyla azalmıştı. Ancak iki ülkenin de bu anlaşmanın şartlarını yerine getirmemesi, ABD'nin corona virüsü salgınıyla ilgili Çin'e yönelik suçlamaları ve Çin'in Hong Kong'da attığı adımlar, ticaret savaşının yeniden alevlenmesine neden oldu.

Daha önce yapılan araştırmalarda da Trump'ın getirdiği gümrük vergisinin maliyetinin büyük ölçüde ABD şirketlerinin üstlendiği belirtilmişti. Bu nedenle ABD'li firmaların kazançlarının düştüğü ve yatırımlarının azalmaya başladığı kaydedilmişti.

FED, ‘kısasa kısas' eğiliminin şiddetlenmesinin, şirketlerin tedarik zincirlerinde aksamalara neden olarak ekstra maliyetler getireceği uyarısında bulundu.

ŞİRKETLERİN YÜZDE 46'SI ÇİN’LE İLİŞKİ İÇİNDE
Raporda, 3 bin ABD firması üzerinden yapılan örneklemede şirketlerin yüzde 46'sının ithalat, ihracat ya da satış yoluyla bir şekilde Çin'le ilişkisi olduğu vurgulandı.

Ticaret savaşının Çin'e en büyük etkisi ise, son iki yılda ekonomik büyüme hızının yavaşlaması oldu. ABD şirketlerine yapılan tarife dışı misillemeler, Çin'e olan yatırımları da büyük ölçüde azalttı.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
EPDK, iki yönetmelikte değişiklik için taslak hazırladıEPDK, iki yönetmelikte değişiklik için taslak hazırladı
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Elektrik Piyasasında Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Belgesi Yönetmelik Taslağı ile Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının...
Tütün ihracatçılarından doldurulmuş makaron satışına hapis cezasına destekTütün ihracatçılarından doldurulmuş makaron satışına hapis cezasına destek
Ege Tütün İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Umur, bugün yürürlüğe giren makaron veya yaprak sigara kağıdının, içine kıyılmış tütün doldurulmuş halde...
THY yeni rotalarını bugün açıkladı!THY yeni rotalarını bugün açıkladı!
THY, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle bir süre ara verdiği İtalya'ya tarifeli seferlerine bugün Roma ve Milano'dan yeniden başladı.
Ücreti 110 lira! İstanbul Havalimanı nda kurulduÜcreti 110 lira! İstanbul Havalimanı'nda kuruldu
İstanbul Havalimanı'nda yurt dışından gelen ve yurt dışına giden yolculara 110 lira karşılığında koronavirüs (Kovid-19) testi yapılması için merkez kuruldu. Numuneler...
Memurun gözü haziran enflasyonunda!Memurun gözü haziran enflasyonunda!
Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklileri 3 Temmuz'da açıklanacak haziran ayı enflasyon rakamlarını bekliyor.
Pandemi sürecinde ilk Eurobond tahvil ihracı Akbank tanPandemi sürecinde ilk Eurobond tahvil ihracı Akbank'tan
Akbank, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinin başlamasından sonra, Türk bankacılık sektörünün ilk Eurobond tahvil ihracını gerçekleştirdi.