TikTok, ABD operasyonları için Oracle ile anlaşmak üzere

» »
TikTok, ABD operasyonları için Oracle ile anlaşmak üzere

TikTok, ABD operasyonları için Trump'ın verdiği süre dolmasına yakın bir zaman kala Oracle ile anlaştı. ByteDance, TikTok'un ABD operasyonlarının verilerini Oracle sunucularında saklayabilir.

Bloomberg'in kaynaklara dayandırdığı haberde ByteDance, ABD operasyonlarını Microsoft'a satmaktan vazgeçti. Bunun yerine Oracle ile anlaşma yoluna gitmeyi tercih etti. Bu olası anlaşmaya göre, ByteDance, TikTok'un ABD'deki verilerini Oracle sunucularında saklayabilir.

Kaynaklar, anlaşmanın satıştan çok bir kısım hisse devri ve kurumsal yapılandırmadan ibaret. TikTok verilerini ABD'de saklayacak ve yeni kurulacak şirketten pay alacak.

Trump'ın ByteDance'a verdiği süre 15 eylül 2020'de doluyor... 

TikTok için zaman tükeniyor! Neler olacak?
Bildiğiniz üzere geçtiğimiz ay ABD Başkanı Donald Trump, TikTok uygulamasının sahibi Çinli teknoloji şirketi ByteDance'in ABD'deki operasyonlarını 90 gün içinde elden çıkarmasına yönelik kararname yayımlamıştı.

Söz konusu kararnamede  yer alan açıklamada ise ByteDance'in ABD'nin ulusal güvenliğini tehdit edebileceğine yönelik "güvenilir kanıtlar" olduğu ifade edildi. Bu nedenle TikTok uygulamasının sahibi Çinli teknoloji şirketi ByteDance'in, ABD'deki tüm varlıklarını 90 gün içinde elden çıkarması öngörülmüştü ve Microsoft veya başka bir Amerikan firması kısa biçimli video uygulaması TikTok'un ABD operasyonlarını süre dolmadan satın alırsa, bu yasağın ortadan kalkacağı bizzat Trump tarafından daha önce belirtilmişti.

15 Eylül, aynı zamanda Başkan Trump'ın TikTok'un ebeveyni ByteDance'e kısa biçimli video uygulamasının ABD operasyonlarını geri çekmesi veya eyaletlerde kapatılması için verdiği son tarih. Aksi taktirde şirketin ABD operasyonları sonlandırılabilir. Bu vesile ile Çin'e bazı yaptırımlar söz konusu olabilir. Bu yaptırımlar direkt olarak değil, tıpkı Huawei'ye yapıldığı gibi, Çin'in önde gelen şirketlerine ve belli markalara işletim sistemi, çip vb engellemelerde olduğu gibi benzer şekilde olabilir.

Geçtiğimiz gün Trump, ByteDance'e herhangi bir uzatma verilmeyeceğini söylemişti. ABD hükümeti, kişisel verilerin TikTok tarafından toplanıp Pekin'e gönderilmesinden endişeli. TikTok bu bilgileri depolamak için iki sunucu kullansa da bu korku devam ediyor.

TikTok, App Store ve Google Play Store'dan iki milyardan fazla kez indirilen uygulamalar. ABD'li gençler ve diğerleri evde sıkışıp kalırken zaman geçirmek için TikTok videoları oluşturduğundan, uygulama salgın sırasında oldukça talep gördü. TikTok'ta oluşturulan içerik, dudak senkronizasyonu videoları, şakalar, danslar ve daha fazlasını içerir. Microsoft, Oracle, Twitter ve Walmart dahil olmak üzere birçok ABD şirketi TikTok'u satın almakla ilgilendiğini belirtmişti.

TikTok'un ana şirketi, 100 milyon ABD'li TikTok kullanıcısına ek olarak, şirket için 1.500 Amerikalının çalışıyor olduğu belirtiyor. TikTok'un ABD payının, yapılacak anlaşmada 20 milyar dolar aralığında bir değere sahip olabileceği belirtiliyor. Dünya çapındaki operasyonlarının ise 100 milyar dolara yakın bir değere sahip olduğu tahmin ediliyor.

Microsoft'tan açıklama geldi
Öte yandan bu gelişmeler olurken Microsoft TikTok ile ilgili bir açıklama yaptı.  Microsoft'tan yapılan açıklamada, ByteDance'in TikTok’un ABD operasyonlarını Microsoft'a satmayacağını şirkete bildirdiği aktarıldı.

Öte yandan, The Wall Street Journal'ın isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberinde, ByteDance'in TikTok’un ABD operasyonları için Oracle ile anlaştığı kaydedildi. Söz konusu haberde, anlaşmanın büyük olasılıkla doğrudan bir satış olarak yapılandırılmayacağı belirtildi.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Karadeniz gazı faturaya yansıyacak mı?Karadeniz gazı faturaya yansıyacak mı?
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz'deki doğalgaz keşfi için, "Yaptığımız hesaplamalara göre, bugünkü şartlarda ithal ettiğimiz gaza göre çok daha...
Bill Gates ten covid-19 açıklaması! Salgın ne zaman bitecek?Bill Gates'ten covid-19 açıklaması! Salgın ne zaman bitecek?
Corona virüs (covid-19) salgını ile ilgili yeni açıklamalarda bulunan Bill Gates pandeminin biteceği tarih ile ilgili tahminlerini paylaştı.
Türkiye deki fabrikalar İspanyollara geçtiTürkiye'deki fabrikalar İspanyollara geçti
Kütahya ve Eskişehir’de seramik fabrikaları olan ABD merkezli Ferro Corporation’ın seramik iş kolu İspanyol Pigments’e satıldı.
AB Liderler Zirvesi ertelendiAB Liderler Zirvesi ertelendi
AB Liderler Zirvesi, AB Konseyi Başkanı Michel'in karantinaya girmesi nedeniyle 1 Ekim'e ertelendi
İBB projesine ABD den 5 milyonluk hibeİBB projesine ABD'den 5 milyonluk hibe
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, trafik projesinde kullanılmak üzere ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı ve SAS Türkiye ile 5 milyon dolarlık hibe anlaşması imzaladı.
Afrika Birliği nden  faizleri askıya alın  çağrısıAfrika Birliği'nden 'faizleri askıya alın' çağrısı
Afrika Birliği Dönem Başkanı Ramaphosa,koronavirüs salgınının ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle dünyaya faiz ödemelerini askıya alma çağrısı yaptı.