AB yolcu haklarında kısıtlamaya gidecek

» »
AB yolcu haklarında kısıtlamaya gidecek

Avrupa Birliği, havayolu yolcularının rötar kaynaklı tazminat talep edebilecekleri süreyi 3 saatten 5 saate çıkarmayı hedefliyor. Yolcu hakları alanında deneyimli hukukçu Hilal Paksoy, düzenlemenin Avrupa'da yaşayan gurbetçi vatandaşları da kapsayacağını hatırlattı.

Yolcu hakları uzun zamandır Avrupa'nın gündemindeki yerini koruyor. Çeşitli dönemlerde kanuni düzenlemeler söz konusu oluyor. Avrupa Birliği Komisyonu tarafından AB üyesi ülkelerin ulaştırma bakanlarına gönderilen son öneri ise yolcuların haklarını kısıtlayacak nitelik taşıyor. Komisyonun önerisinin yasalaşması durumunda uçuş tazminatının azami süresi 3 saatten 5 saate çıkarılıyor. Yani, yolcular 3 saati aşan rötarlarda firmadan tazminat talep etme hakkına sahipken bu süre artık 5 saate çıkacak. Düzenlemeyle tazminat süresinin 12 saate kadar çıkarılabileceği konuşuluyor.

Avrupa Birliği Komisyonu, kanun teklifini bu yıl içerisinde görüşerek yıl sonuna kadar yürürlüğe sokmayı hedefliyor. Kanun teklifinin yürürlüğe girmesi Avrupa’dan yaşayan ve Türkiye uçacak olan yolcuları da etkileyecek. Benzer şekilde Türkiye’den Avrupa’ya uçuş gerçekleştiren Avrupa menşeli havayolu şirketlerini tercih eden yolcularda yeni düzenlemeden etkilenecekler arasında yer alıyor.

'TEKNİK AKSAKLIKLAR ŞİRKETLERİN SORUMLULUĞUNDA'

Avrupa havalimanlarında artan yoğunluk ve maliyetler söz konusu düzenlemenin gerekçeleri olarak belirtiliyor. IATA verilerine göre, 10 yıl öncesine göre hava trafiğindeki gecikme süreleri iki katına çıkmış durumda. Rötardan doğan tazminat hakkı sürelerinin artırılmasıyla ilgili açıklama yapan Flightlaw firmasının kurucularından hukukçu Hilal Paksoy, düzenlemenin Avrupalı hava yolu şirketlerinin baskısı neticesinde kanunlaşacağını ifade etti. Paksoy, "Yeni düzenlemeyle birlikte havalimanı yoğunluğu kaynaklı gecikmelerin yanı sıra teknik aksaklıklardan doğan gecikmelerin bedelini de yolcular ödeyecek. Ancak Avrupa Birliği Adalet Divanı kararlarına göre teknik sorunlardan havayolu şirketleri sorumlu tutulabilir. Eğer düzenleme yasalaşırsa bu kararlar hiçe sayılmış olacak" dedi.

PEKİ TÜRKİYE’DE DURUM NASIL?

Türkiye’de Avrupa Birliği yönetmenliğine paralel olarak düzenlenen SHY Yolcu Yönetmeliği uygulanıyor. Yolcu hakları uygulama esaslarına göre, 5 saat den sonra rötarli uçuşlarda tazminat hakkı bulunuyor. Ve teknik sorunlarda olağanüstü durum olarak değerlendirilmiyor. Fakat, Danıştay'ın 2016’da verdiği karara göre rötarlı uçuşlarda tazminat hakkı bulunmuyor. Sadece iptal edilen uçuşlarda veya yolcuların uçağa alınmadığı durumlarda tazminat hakkı doğuyor. Bunlara ek olarak bağlantılı uçuşlarda, ilk uçağın geç kalması nedeniyle kaçırılan ikinci uçuş için tazminat hakkı bulunuyor.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
İstediği şirketi satın alabilirİstediği şirketi satın alabilir
ABD’li yatırımcı Warren Buffett’ın sahibi olduğu Berkshire Hathaway, Tesla, Starbucks, ya da McDonald’s’ı satın alabilecek düzeyde nakit rezervine sahip.
TESK Başkanı Palandöken:  Esnafa acil destek şart TESK Başkanı Palandöken: “Esnafa acil destek şart”
TESK Başkanı Bendevi Palandöken, “Küçük esnafın ayakta kalması, ekonominin çarklarının dönmesi için acil destek istiyoruz” dedi.
Araç sahiplerine uyarı: Acele etmeyinAraç sahiplerine uyarı: Acele etmeyin
Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması, 1 Nisan itibarıyla sona erecek.
2 milyon haneye biner lira 1 Nisan da ödenmeye başlayacak2 milyon haneye biner lira 1 Nisan'da ödenmeye başlayacak
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüs nedeniyle faaliyetlerini yavaşlatan/durduran tüm işletmelerin kısa çalışma ödeneğine başvurabileceğini bildirdi. Öte yandan...
Alacaklara 1 yıl devlet güvencesi geldiAlacaklara 1 yıl devlet güvencesi geldi
Koronavirüs salgınına yönelik alınana tedbirlere bir yenisi daha eklendi. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının KOBİ'lere...
KOBİ lere yüzde 110 luk destekKOBİ'lere yüzde 110'luk destek
KOBİ'lere yönelik ticari alacak sigortası sunulmasını içeren devlet destekli sistem kapsamında teminat verilen riskin yüzde 50'lik kısmı için yüzde 75 ve üzeri, kalan...