Altın fiyatları rekora doymuyor!

Altının gramı, güne yükselişle başlamasının ardından 2 bin 219 lira seviyesinden işlem görüyor. Çeyrek altın 3 bin 720 liradan, Cumhuriyet altını ise 15 bin 120 liradan satılıyor.

Altın fiyatları rekora doymuyor!

Dün, altının ons fiyatı ve dolar kurundaki artışa paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,7 artışla 2 bin 209 liradan tamamladı.

Altının gramı, yeni güne de yükselişle başlamasının ardından saat 10.45 itibarıyla yüzde 0,5 primle 2 bin 219 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 3 bin 720 liradan, Cumhuriyet altını 15 bin 120 liradan satılıyor.

Dün yükseliş eğilimini üst üste 7'nci işlem gününe taşıyarak 2 bin 165 dolarla yeni zirve yapan altının ons fiyatı da şu sıralarda yüzde 0,1 yükselişle 2 bin 160 dolardan alıcı buluyor
Analistler ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın, para politikasını gevşetmek için gereken güvenden "uzak olmadıklarını" söylemesinin emtia fiyatlarının yönü üzerinde etkili olduğunu ifade ederek, bugün ABD'de açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin yatırımcıların odağına yerleştiğini bildirdi.

Powell'ın "güvercin" sözle yönlendirmelerinin altına olan talebi desteklediğini aktaran analistler, bugün ABD'de açıklanacak istihdam raporu verilerinin iş gücü piyasasının gidişatına dair sinyaller verebileceğini ve bu durumun Fed'in ilerleyen dönemlerde atacağı adımlar üzerinde etkili olabileceğini vurguladı.
Söz konusu gelişmelerin ardından para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed'in faiz indirimine başlama ihtimali mayısta yüzde 25 ve haziranda yüzde 75'e çıktı.

ALTINDA 'ALIŞ' MAKASI AÇILIYOR

Son bir haftadır altın fiyatları rekor üstüne rekor kırıyor. Piyasadaki bu hareketlilik, altının alış fiyatları arasındaki makası ilk kez 100 liranın üzerine taşıdı. Dün Kuyumcukent’te 3 bin 773 TL’den, Kapalıçarşı’da 3 bin 820 TL’den işlem gören çeyrek altın, aynı gün İstanbul’un farklı ilçelerindeki kuyumcularda 3 bin 900 TL’yi aştı.

Kuyumcukent esnafı Veysi Amcalar, altın fiyatlarında oynaklığın olmadığı dönemlerde lokasyonuna göre 50-60 lira arasında değişen bu farkın son günlerde ilk kez 100 lirayı aştığını, hatta lokasyona göre 150 liraya kadar çıktığını söyledi.

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, “Semt kuyumcularıyla çarşı arasındaki makas doğal, ancak son günlerde bu makas açıldı. Altının ons fiyatı bir saat içinde aşırı inip çıktığı için kuyumcular da makası açık tutuyor. Çünkü satınca yerine koyabilirler mi koyamazlar mı emin olamıyorlar” diye konuştu.

DOLAR 32 TL SINIRINDA! EURO REKORA DOYMUYOR

Bu hafta dolar kurunda yükseliş hızlandı. Haftaya 31,57 TL'den giriş yapan dolar kuru haftanın son gününe 31,95 TL'den başladı. Aynı şekilde Euro kuru da 35,01 TL ile rekor seviyeden başladı. Dolar yılbaşından bugüne yüzde 8,12 yükseldi.

Küresel piyasalardaki yükseliş Jerome Powell'ın faiz indirimini işaret etmesinin ardından geldi. Doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksi 102,76'ya kadar geriledi.

Fed Başkanı Jerome Powell, Kongre'deki ifadesinin ikinci gününde de faiz indirimlerine başlamak için enflasyonun yüzde 2'ye doğru gerilediğinden emin olmak istediklerini söyledi. Powell "Bunu gördükten sonra faiz indirimlerine başlayabiliriz." dedi. Powell'ın faiz indirimlerine açık kapı bırakması küresel risk iştahını artırırken, dolara güç kaybettirdi.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası(ECB)'de politika faizini sabit bıraktı. Beklentiler de sabit bırakılacağı yönündeydi. ECB üyeleri pandemiden beri ilk kez görüntülü konuşma ile toplantı gerçekleşti. ECB, 2024 yılı için enflasyon beklentilerini düşürdü.

TCMB'nin brüt rezervleri 1 Mart haftasında 130,9 milyar dolar olarak kaydedildi. Bir önceki hafta bu rakam 134,2 milyar dolar olmuştu. KKM'deki birikim 1 mart haftasında 22 milyar TL azaldı. Böylece 27 haftada 1 trilyon 080 milyar TL KKM'den çıkış yaptı.

Piyasalarda bugün içerde herhangi bir veri bulunmazken, dışarda ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik rakamları takip edilecek.