Uzmanlardan 2024 için altın, gümüş ve platin tahminleri

Küresel piyasalarda ABD'de faiz indiriminin tarihinin netleşmemesiyle karışık seyir sürerken, uzmanlar 2024 yılın için altın, gümüş ve platin fiyatları için tahminlerini açıkladı. Uzmanlar ons altın için 2 bin 600 doları işaret ederken, gümüş fiyatlarının altını geçebileceğinden söz etti.

Uzmanlardan 2024 için altın, gümüş ve platin tahminleri

Altın fiyatları, beklenenden daha düşük gelen ABD enflasyon verilerinin Fed'in yakın vadede faiz indirimine gitme ihtimalini artırmasının ardından, son üç haftanın en yüksek seviyesine çıkarken, gümüş son üç yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve platin de son bir yılın zirvesine tırmandı.

Investing'in haberine göre Saxo Bank stratejistleri yakın tarihli bir araştırma notunda altın fiyatlarının yakında 2.400 dolar seviyesini test edebileceğini, gümüşün 30 dolara kadar tırmanabileceğini ve platinin 1.130 dolara ulaşma potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

BNP Paribas, gümüş fiyatlarının altından bile daha heyecan verici olabileceğini belirtirken, ROTH Capital Partners analistleri altın ve gümüş fiyatlarının gelecek aylarda daha da yükseleceğini öngördüler.

Altında 2 bin 600 dolar tahmini
ROTH Capital Partners'ın baş teknik stratejisti JC O'Hara, "Altın fiyatı şimdi daha yükseğe çıkmaya ve nisan ayında yapılan son yüksek seviyelerden çıkmaya hazır görünüyor. Teknik olarak yukarı yönlü bir fiyat hedefini 2.600 dolar olarak belirleyebiliriz." dedi.

O'Hara gümüş için, fiyatların 30 doların üzerine çıkması halinde "35/37 dolar bölgesine kadar çok az direnç göreceğini" söyledi.

Hollanda bankası ING'nin emtia stratejisti Ewa Manthey, bu ayın başlarında yayınladığı araştırma notunda, altın fiyatlarının bu çeyrekte "Fed'in temkinli yaklaşımını sürdürmesi ve jeopolitiğin halihazırda mevcut fiyata dahil edilmesiyle" gevşeyebileceğini kaydetti.