Bakan Avcı 'Sadece deniz, kum, güneşle turizmde 6. olduk'

» »
Bakan Avcı  Sadece deniz, kum, güneşle turizmde 6. olduk

Ülkemizin turizm açısından büyük bir zenginliğe sahip olduğunu söyleyen Bakan Avcı, "Biz sadece deniz, kum ve güneşle dünyada 6. turizm bölgesi olduk" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Türkiye'nin turizm açısından dünyada altıncı sırada yer aldığını söyleyerek, "Biz kültürel zenginliğimizle ilk üçe gireriz" dedi. Bakan Avcı, AA Editör Masası'nda 2016'nın turizm açısından pek parlak bir yıl olmadığını ifade ederek, "2016'daki olumsuzlukta Rusya'nın ciddi bir etkisi oldu. Ama hem Rusya hem Avrupa pazarında toparlanma söz konusu. Biz de turizm tanıtım projesini yeniledik. Önceden deniz, kum, güneş açısından tanıtım yapardık. Bunlar doğru. Türkiye deniz turizmi bakımından iyi. Ama başka turizm potansiyelleri de var" diye konuştu.

"ZEYTİNYAĞLI DOLMAYI BİZ BULDUK"

Türk mutfağının dünyanın en seçkin mutfaklarından biri olduğunu söyleyen Bakan Nabi Avcı, "Bizim mutfağımız pek çok medeniyetin kesiştiği bir yerde oluşmuş bir mutfak. Arap, Makedon, Rus mutfağının da etkisi var bizim kültürümüzde. Zeytinyağlı dolmayı biz icat ettik, Yunanlılar buna da hevesleniyor ama biz icat ettik. Çok zengin bir gastronomi kültürümüz var. Herkes Türkiye'ye denizi, kumu için gelmiyor. Araplar, mutfak kültürüne düşkün. Japonlar arkeolojiye düşkün" dedi.

"HİNTLİ İÇİN ANTALYA'DA DÜĞÜN YAPMAK PRESTİJ"

Hintlilerin, düğün yapmak için Türkiye'yi tercih ettiğini belirten Avcı, "Hintliler için Antalya'da düğün yapmak prestij haline geldi. Sağlık, kongre turizmi bakımından da Türkiye'de ciddi bir potansiyel var. Biz sadece deniz, kum ve güneşle dünyada 6. turizm bölgesi olduk. Tüm bu anlattıklarımı kattığınızda ilk üçe girmeme gibi bir neden yok. Van Gölü'nü de, Kaçkar Dağı'nı da, yemeklerimizi de tanıtıyoruz. Efes, Kapadokya'yı tanıtıyoruz.Mesela Danimarkalıları severim. Kophenang'da 2 şey vardır. Bir şato vardır, Hamlet'in geçtiği şato. Kivoli diye bir parkları vardır. Bir de Andersen'in Masalları'ndan denizkızı heykelleri var. Kophenang'a gidince orada resim çektirirler. Yemek deseniz, tereyağlı bir ekmekleri var. Onu süslerler. Orada bir şey yok demek istemiyorum ama ne kadar az malzemeyle bu kadar güzel sunum yapılmasından bahsediyoruz.

"ÇOK ZENGİNLİĞİMİZ VAR"

Bizde çok malzeme var bizim birinci olmamız lazım. Gaziantep'te Fatma Şahin sağolsun gastronomi bakımından klasmana sokuldu. Her ilimizin kendi mutfağıyla fark üretme şansı var. Hayvanıyla, bitkisiyle çok malzememiz var. Van Kedisi var, Ankara Kedisi var. Çok zenginliğimiz var, biz bunlarla ilk üçe gireriz. Kayak için proje başlatıyoruz mesela. Bunları tanıtacağız. 112 fuara katılacağız" şeklinde konuştu.

"KOMŞUSUNU ALIP GELENE SALON KİRASI ÜCRETSİZ"

Avcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı Komşunu Al Gel Projesi'nin tanıtımını yapmaya başladıklarını söyleyerek, "Bizim yurtdışında 5 milyon vatandaşımız var. Bunun 2 milyonu Almanya'da yaşıyor. Bizim hesaplarımıza göre Avrupa'da Türkler her yıl 50 bin düğün yapıyor. Evlerde yapılanlar da var ama onlar kayıtlı görünmüyor. Bunların bütçesi de 3 -4 milyar arası. Sayın Cumhurbaşkanı da "Gelin düğünlerinizi Türkiye'de yapın. Hem tatil yapın, hem akrabalarınızı görün. Bakın Hintliler bile düğünlerini Türkiye'de yapıyor" diyor. Çeşitli STK'lar da buna katılıyor. Dernekler, belediyeler de "Gelirsen salon kirasını ben vereceğim" diyor. Hem onlar kazanır hem Türkiye kazanır. Bunun tanıtımını da yapmaya başladık" dedi.

"VATANDAŞ OY KULLANSIN"

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, Halk oylaması sürecine ilişkin, "7 Haziran seçimlerinden sonra tek başına hükümet çıkmadı. Böyle bir sonucun ülkede yol açtığı belirsizlik ve bunun her alanda hissedilen olumsuz etkilerini vatandaş hatırlıyor. Dolayısıyla bu anayasa oylamasının aynı zamanda istikrarın muhafazası için de önemli olduğunu vatandaş da biliyor." dedi.

Avcı, "Vatandaş tercihini istikrar ve daha etkin bir yönetimden mi yoksa belirsizlikten mi yana olduğunu, kullanacağı oyun bunlardan birine kapı açacağını bilerek oy kullanmalıdır." diye konuştu.


Diğer Turizm Haberleri
Yerli turist 100 yılın rekorunu kıracakYerli turist 100 yılın rekorunu kıracak
Turizmde bu yıl iç pazarda büyük hareketlilik bekleniyor. Sektör temsilcileri, yeni bir kısıtlama gelmemesi durumunda "yüzyılın en iyi sezonu" yaşanabileceğini belirtti.
Demiryolu ağında 2023 hedefiDemiryolu ağında 2023 hedefi
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, "2023'te demiryolu yatırımlarını yüzde 60'a, demiryolu ağını da 16 bin 775 kilometreye çıkarmayı hedefledik" açıklamasını...
Turizm personelinin aşılanması rekabette Türkiye yi öne çıkaracakTurizm personelinin aşılanması rekabette Türkiye'yi öne çıkaracak
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Atmaca, turizm sektör çalışanlarının öncelikli aşılanması için başlatılan çalışmaya ilişkin "Turizm çalışanlarının...
Turizm sektörü iç pazara yoğunlaştıTurizm sektörü iç pazara yoğunlaştı
Turizm sektöründe, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde seyahatlerin kısıtlanmasıyla önemi artan iç pazarda, bu yıl daha fazla hareketlilik bekleniyor.
Turizm tarihinde bir ilk: Ocak ayı şampiyonTurizm tarihinde bir ilk: Ocak ayı şampiyon
Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, turizmde 12 ayın en zayıfı olan ocak ayının, 2020'de temmuz, ağustos ve eylülü geçerek, 2 milyon 287 bin...
Aşının adil dağıtılmasıyla dünya turizminin 3 trilyon dolar olması bekleniyorAşının adil dağıtılmasıyla dünya turizminin 3 trilyon dolar olması bekleniyor
Dünya Turizm Forumu Enstitüsü Başkanı Bağcı, 2021 yılında hızlı aşılama ve aşıların adil dağıtımıyla dünya turizminde 2019 yılına göre kaybın yüzde 25'lere kadar...