Çalışanların yarısı ofise dönmek istemiyor!

» »
Çalışanların yarısı ofise dönmek istemiyor!

Her iki çalışandan biri evden çalışma modelinin kalıcı hale gelmesini istiyor

Türkiye'de Kovid-19 vakaları yeniden günlük binin üzerine çıkarken, bazı şirketler Eylül ayı ile birlikte eski çalışma düzenine geçmeyi planlıyor. Peki, evden çalışanlar ne düşünüyor? Yapılan araştırma göre, her iki çalışandan biri kalıcı olarak evden çalışmaya sıcak baktığını söylüyor. Araştırmaya göre, 4 şirketten üçünün eski çalışma sistemine bir daha geri dönemeyeceği vurgulanıyor.

Online istihdam platformu Kariyer.net'in Curiocity ile gerçekleştirdiği 'Koronavirüs ve İş Hayatı' araştırmasından çarpıcı sonuçlar çıktı. Buna göre, her iki çalışandan biri kalıcı olarak evden çalışmaya sıcak baktığını söylüyor.

"ŞİRKETLER DE BU MODELE SICAK BAKIYOR"

Sözcü'den Sayime Başçı'nın haberine göre, araştırmada evden çalışmanın kalıcı hale gelmesini isteyenlerin oranının Mart'taki yüzde 35 oranından yüzde 50'ye yükseldiğine işaret edilerek "Bu sonuç, şirketlerin normalleşmeyle birlikte ofise dönmeye başlamasına rağmen, uzaktan çalışmanın önümüzdeki dönemde yeni normalin bir parçası olarak hayatımızda olmaya devam edeceğine işaret ediyor. Hem çalışanların bu talebi hem de bu dönemde elde edilen pozitif sonuçlar, şirketlerin de bu modele sıcak bakmasını sağladı" tespitine yer verildi.

"ÇALIŞANLAR ŞİRKETLERİNE GÜVENMİYOR"

Araştırma Mart ayından bu yana 8 farklı dönemde yapıldı. İlk yapılan araştırmaya katılan çalışanların yüzde 41'i bu süreçte şirketlerine olan bağlılıklarının arttığını belirtirken, bağlılığının azaldığını söyleyenlerin oranı yüzde 30 oldu. Çalışanların yüzde 36'lık kısmı ise şirketlerinin yönetimine güvenmediğini söyledi. "Bu zorlu dönemde şirketiniz motivasyonunuzu artırmak için ek uygulamalar yapıyor mu?" sorusuna, çalışanların yüzde 85'i 'Hayır' cevabını verdi.

"İŞ İLANLARI YÜZDE 47 ARTTI"

Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, şirketlerin 10 yılda yapabileceği geçişin bir döneme sıkıştığına işaret ederek, şu tespitlerde bulundu: "Daha yarı zamanlı çalışmanın tercih edileceğini, taleplerin artacağını bunun da hayatımızın bir parçası olacağını öngörüyoruz. Esneklik daha fazla cümle içinde kullanılacak. Haziran ve Temmuz'da iş ilanları yüzde 47 arttı. Otomotiv, ithalat-ihracat, mobilya ve perakendede pozitif gelişme var. İş sözleşmeleri belirli periyotlar için yapılıyor. Bu sürede beyin göçü görme ihtimalimiz olan segmentelerin başında bilişim geliyor"


Diğer Çalışma Hayatı Haberleri
2021 Kıdem tazminatı tavanı belli oldu2021 Kıdem tazminatı tavanı belli oldu
Yeni memur maaşlarının belli olmasıyla beraber 2021 kıdem tazminatının tavanı belli oldu. 2021 yılında kıdem tazminatında tavan rakam 7638,96 TL olarak belirlendi. Kıdem...
Bakan Selçuk: Nakdi ücret desteği ödemelerini 8 Ocak ta yapacağızBakan Selçuk: Nakdi ücret desteği ödemelerini 8 Ocak'ta yapacağız
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Aralık ayına ilişkin Nakdi Ücret Desteği ödemelerinin 8 Ocak’ta başlayacağını duyurdu.
İşte zamlı memur ve emekli maaşlarıİşte zamlı memur ve emekli maaşları
Aralık ayı ve yıllık enflasyon rakamları TÜİK tarafından açıklandı. Aralık ayı anflasyonu 1, 25 oldu. Açıklanan enflasyon rakamıyla birlikte milyonlarca memur...
Yeni asgari ücretle birlikte neler değişecek?Yeni asgari ücretle birlikte neler değişecek?
Milliyet yazarı Cem Kılıç, bugünkü köşesinde yeni asgari ücretle birlikte değişecek kalemleri yazdı.
Ekrem İmamoğlu açıkladı: İBB de asgari ücret 3100 TL olduEkrem İmamoğlu açıkladı: İBB'de asgari ücret 3100 TL oldu
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2021 yılında İBB iştirak şirketleri ve bağlı kuruluşlarda asgari ücretin 3100 lira olacağını duyurdu.
İşçi kesimi asgari ücret zammını beğenmediİşçi kesimi asgari ücret zammını beğenmedi
Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, "Belirlenen net asgari ücret yetersizdir, işçilerin beklentilerini karşılamaktan uzaktır." dedi.