Altın fiyatları yatırımcısını sevindiriyor

ABD Merkez Bankası Fed faiz kararının ardından rekor kıran altın fiyatları Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararının ardından ise düşüş yaşadı. Altının gramı, 2 bin 239 lira seviyesinden işlem görüyor.

Altın fiyatları yatırımcısını sevindiriyor

Altın fiyatları, dolardaki güçlü seyir nedeniyle düşüş kaydetti. Buna rağmen ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 2024'te üç faiz indirimine gideceği beklentileri kayıpları sınırladı.

Dün 2 bin 223 dolarla zirveyi gören altının ons fiyatı, buradan gelen kar satışlarının da etkisiyle günü yüzde 0,2 azalışla 2 bin 181 dolardan tamamladı. Altının ons fiyatı, şu sıralarda da düşüş eğilimini sürdürerek önceki kapanışının yüzde 0,6 altında 2 bin 168 dolardan alıcı buluyor.

Gram altın fiyatları ise hem ons altın hem de Dolar/TL'deki gelişmelerden etkilendi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) sürpriz faiz hamlesi nedeniyle dolar ve gram altın yönünü aşağı çevirdi.

Altının gram fiyatı yeni güne de düşüşle başlamasının ardından saat 10.30 itibarıyla yüzde 0,2 azalışla 2 bin 239 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 3 bin 750 liradan, Cumhuriyet altını 15 bin 250 liradan satılıyor.

DOLAR/TL KADEMELİ YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

Merkez Bankası'nın yerel seçim öncesi sürpriz faiz artışı kurun yönünü aşağı çevirdi. Dolar/TL, güne 32,15 civarında başladı. Euro/TL ise 34,87 seviyesinde alıcı buldu.

Dolar ve euro fiyatları, bir süredir yerel seçim öncesi artan taleple birlikte yükselişini sürdürüyordu. Dün güne 32.42 civarında başlayan Dolar/TL, faiz kararı sonrası bir ara 32 seviyesinin altına indi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mart ayında politika faizini sürpriz bir kararla 500 baz puan artırarak yüzde 50'ye çıkardı. Faiz koridoru da "artı eksi 300 baz puan" ile genişletildi.