Deprem konutlarında sona doğru

6 Şubat depremlerinin merkez üssü olan Kahramanmaraş'ta 4 bin 800 konut bu ay sonuna kadar teslim edilecek.

Deprem konutlarında sona doğru

TOKİ Başkanı Ömer Bulut ve Azerbaycan MİDA Başkanı Sadık Sadıkov, 6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş'ta inşasına başlanılan Azerbaycan Mahallesi'nde incelemelerde bulundu. Bulut, burada gazetecilere, "Asrın Felaketi" olarak nitelenen 6 Şubat depremlerinden etkilenen illerde başlatılan çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

Kentte 4 bin 800 konutun bu ayın sonuna kadar teslim edileceğini dile getiren Bulut, "Çalışmalar hızla devam ediyor. Vatandaşlarımızı bir an önce evlerine yerleştirebilmenin gayreti içerisindeyiz. Yeni ihtiyaçlara göre de ihalelerimizi yapıyoruz. Rezerv konut alanlarında da başkanımızla değerlendirmemiz neticesinde Önsen bölgesinde 2 bin konuta yakın bir çalışmayı da hazırladık. İnşallah orada da ihalemizi tamamlamış olacağız. Kahramanmaraş merkezde Önsen, Ferhuş ve Ağyar ağırlıklı olarak imalatlarımız devam ediyor" dedi.

Bulut, inşası süren Azerbaycan Mahallesi'nin Kahramanmaraş için ticari ve tarihi özellikleri bakımından çok önemli bir merkez olduğuna işaret etti.

2 BİN 300 BAĞIMSIZ BÖLÜM OLACAK

Bölgenin yapılan ön etütler neticesinde yapılaşmaya kapalı bir alan haline getirildiğini aktaran Bulut, şöyle konuştu:

" Burada yaklaşık 2 bin 300 bağımsız bölüm olacak. Azerbaycan Mahallesi olması hasebiyle Azerbaycanlı kardeşlerimizin burada yine o eski tarihi yaşatmak açısından bir talepleri olmuştu. 'Tek millet, iki devlet' diyoruz zaten. İki Cumhurbaşkanımızın katılımıyla ilk aşamada okul temeli atılmıştı. Tabii o sürecin devamında buranın proje çalışmaları ve zemin etütlerinin yapılmasıyla ilgili bir zaman geçti. Ama bu aşamayı da tamamladıktan sonra şu anda zaten zemini iyileştirme çalışmaları devam ediyor. Buranın zemin sınıfı 'ZF' dediğimiz sınıf yani en zayıf sınıf, dolayısıyla buranın güçlendirilip inşa yapılabilir en az 'ZD' konumuna getirilmesi gerekir. Burada sınıfı daha da güçlendirmek maksadıyla yaklaşık 15 bin 500 kazık çakıyoruz. Blokların olduğu bölümlerde 15 metre, otoparkların olduğu bölümlerde 10 metre olmak üzere toplam 197 kilometre kazık çakılacak."

"BİZ BİR MİLLET İKİ DEVLETİZ"

Azerbaycan MİDA Başkanı Sadıkov da 6 Şubat depremlerinin ardından kardeş ülkenin yaralarının sarılması adına her türlü gayreti gösterdiklerini hatırlattı.

Bölgede bulanmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Sadıkov, "Biz bir millet iki devletiz. Burada güzel bir alanın olması, burada güzel bir şehirciliğin oluşturulması, inşa edilmesi ve buraya Azerbaycan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı tarafından 100 milyon dolar ayrılması bizim için büyük şeref ve onur. Hep buradayız" diye konuştu.