Milli savaş uçağı KAAN'ın ilk uçuşu ne zaman?

TUSAŞ İcra Kurulu Başkanı Temel Kotil, yerli savaş uçağı KAAN'ın mart ayı bitmeden uçacağını açıkladı. Savunma Sanayi Başkanı Haluk Görgün ise uçağın yer testlerinde sorun olmadığını söyledi.

Milli savaş uçağı KAAN'ın ilk uçuşu ne zaman?

NTV’nin sorularını yanıtlayan TUSAŞ İcra Kurulu Başkanı Temel Kotil, Milli Muharip Uçak Kaan’ın test çalışmalarında sorun olmadığın söyledi.
Kotil, “Yerli savaş uçağının havalanması için tam bir tarih söylemem doğru olmaz. Test çalışmaları sürüyor. Sorun yok. Mart ayı geçmeden KAAN’ın havalanmasını bekliyoruz” dedi.

Savunma Sanayi Başkanı Haluk Görgün de KAAN’ın son durumu hakkında bilgi verdi.

Görgün, “Çalışmalar sorunsuz ilerliyor. Motor sorunu olduğu iddiaları doğru değil. Her şey yolunda. Motor testleri ve yer testleri yapılıyor. Aviyonik sistemler sorunsuz çalışıyor ve test ediliyor. Belirli prosedürler var. Uçtuktan sonra yapılması gerekenler var. Biz sağlıklı üretime odaklıyız, tam tarih vermek yanlış olur” ifadelerini kullandı.

İLK UÇUŞU ERTELENMİŞTİ

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi(TUSAŞ) tarafından 2016 yılında çalışmalarına başlanan Milli Muharip Uçak KAAN, ilk kez 1 Mayıs 2023’de görücüye çıkmıştı. Yerli uçağın 27 Aralık 2023 olarak açıklanan ilk uçuşu ertelenmişti.

2028 YILINDA TSK’YA 10 ADET TESLİM EDİLECEK

10 adet BLOK-1 savaş uçağının 2028 yılında Türk Hava Kuvvetlerine teslim edilmesi planlanıyor.