Enflasyon beklentileri de kötüleşiyor

» »
Enflasyon beklentileri de kötüleşiyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ağustos ayına ilişkin Piyasa Katılımcılar Anketi'ni yayımladı. Buna göre piyasanın yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 15,64'ten yüzde 16,30'a yükseldi. Temmuz'da yıllık enflasyon yüzde 18,95 ile 26 ayın en yüksek seviyesine çıkmıştı.

Enflasyonda yükseliş ivmesi Temmuz ayında da etkisini sürdürürken, piyasanın enflasyon beklentilerindeki yükseliş de devam etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 15,64'ten yüzde 16,30'a yükseldi.

12 ay sonrası için enflasyon beklentisi ise bu anket döneminde yüzde 12,48 oldu. Bir önceki anket döneminde bu beklenti yüzde 12,62 olarak kaydedilmişti.

24 ay sonrası için enflasyon beklentisi ise yüzde 10,52 oldu. Daha önce açıklanan beklenti yüzde 10,43 olmuştu.

Dolar/TL beklentisinde sınırlı revizyon
Ankette dolar/TL beklentisinde aşağı yönlü sınırlı bir revizyon geldiği görüldü. Buna göre piyasanın Ağustos anketinde yıl sonu dolar/TL beklentisi 8,94 oldu. Bir önceki ankette bu beklenti 8,99 olmuştu.

12 ay sonrası dolar/TL beklentisi ise 9,34'ten 9,37'ye yükseldi.

2021 yılı büyüme beklentisi ise Ağustos anketinde yüzde 5,8'den yüzde 6'ya çıkarıldı.

Temmuz'da enflasyon 26 ayın zirvesine çıkmıştı
Temmuz'da yıllık enflasyon yüzde 18,95 ile 26 ayın en yüksek seviyesine yükseldi.

Üretici fiyatlarındaki artış ivmesi Temmuz'da da devam etti ve yıllık üretici enflasyonu yüzde 45'e dayandı. Üretici fiyatlarıyla tüketici fiyatları arasındaki makas da rekor tazeledi.

Elektrik ve doğalgaz zamları konut grubunun aylık bazda en yüksek artış yaşanan grup olmasına yol açtı. Yıllık en yüksek artış yaşanan grup ise gıda oldu. Gıda grubunun yıllık enflasyona katkısı 6 puanı buldu.

Veriler aynı zamanda tüketici fiyat endeksinde 2003 yılından bu yana en yüksek Temmuz enflasyonuna işaret etti.


Diğer Finans Haberleri
Ar-Ge ye geçen yıl yaklaşık 55 milyar lira harcandıAr-Ge'ye geçen yıl yaklaşık 55 milyar lira harcandı
Türkiye'de araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) harcamalarının tutarı geçen yıl bir önceki yıla kıyasla 9 milyar 3 milyon lira artarak 54 milyar 957 milyon lira oldu.
TCMB Başkanı Kavcıoğlu: Yılı 15-17 milyar dolar arasında bir cari açıkla kapatacağızTCMB Başkanı Kavcıoğlu: Yılı 15-17 milyar dolar arasında bir cari açıkla kapatacağız
TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, "Pandemi şartlarına rağmen yılı 15-17 milyar dolar arasında bir cari açıkla kapatıp önümüzdeki yıllarda da cari açığı çözmüş, faizi ve kuru...
IMF den usulsüzlük iddialarına incelemeIMF'den usulsüzlük iddialarına inceleme
Uluslararası Para Fonu, Başkan Kristalina Georgieva'nın da adının karıştığı usulsüzlük iddialarına ilişkin inceleme başlattı.
Doğal gaz ithalatı temmuzda yüzde 30,1 arttıDoğal gaz ithalatı temmuzda yüzde 30,1 arttı
Türkiye'nin doğal gaz ithalatı temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 30,1 artarak 4 milyar 47 milyon metreküp oldu.
SEC Başkanı Gensler den regülasyon çağrısıSEC Başkanı Gensler'den regülasyon çağrısı
SEC Başkanı Gary Gensler kripto paralar ve kripto para platformlarıyla ilgili yaptığı açıklamada "Eğer denetim, düzenleme alanının dışında kalmaya devam ederler ise bu...
Fitch, Türkiye nin notunu ve görünümünü teyit ettiFitch, Türkiye'nin notunu ve görünümünü teyit etti
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu "BB-", kredi notu görünümünü ise "durağan" olarak teyit etti. Fitch Ratings, Türkiye...