Facebook 'kızgınlık' denilen uyuşturucuyu satıyor

» »
Facebook  kızgınlık  denilen uyuşturucuyu satıyor

Apple Kurucusu Steve Jobs'ın 'sağ kolu' olarak tanınan Joanna Hoffman Facebook'u sert bir şekilde eleştirdi. Hoffman sinirlenen insanların platformda daha çok etkileşime girdiğini belirterek "Facebook demokrasinin ve insan ilişkilerinin özünü parçalıyor. 'Kızgınlık' denilen son derece bağımlılık yaratan bir uyuşturucuyu satıyor. Kızgınlığın tütün veya opioidden bir farkı yok" dedi

Twitter'ın aksine ABD Başkanı Donald Trump'ın şiddeti övdüğü iddia edilen mesajlarına müdahale etmeme kararı alan Facebook son zamanlarda bu sebepten ötürü ülkesinde eleştiri oklarının hedefine oturdu. Bu eleştirilerden belki de en serti 2011 yılında vefat eden Apple Kurucusu Steve Jobs'ın eski 'sağ kolu' Joanna Hoffman'dan geldi.

Katıldığı bir konferansta teknoloji liderleriyle ilgili bir soruya Facebook örneği üzerinden cevap veren Hoffman "Facebook'a bakınca düşünüyorum; 'Acaba gerçekten bu kadar cahiller mi yoksa göründüklerinden daha karanlık, başka bir motivasyonları mı var?'" ifadelerini kullandı.

Facebook'un elde ettiği başarılara saygı duyduğunu belirten Hoffman, sosyal medya devine hakkını verdikten sonra eleştirilerine şu sert sözlerle devam etti: "Facebook demokrasinin ve insan ilişkilerinin özünü parçalıyor. 'Kızgınlık' denilen son derece bağımlılık yaratan bir uyuşturucuyu satıyor. Kızgınlığın tütün veya opioidden bir farkı yok. Kızgınlık/sinirin bağımlılık yarattığını biliyoruz ve insanlar sinirli olduğu zaman platformda daha fazla etkileşime giriyor. Bu yüzden her seferinde bundan faydalanmamız mı gerekiyor?"

'TEKNOLOJİ LİDERLERİ HEM DAHİ HEM CAHİL'

Hoffman'ın eleştirileri Facebook'la sınırlı kalmadı. Bir şirket için liderin çok önemli olduğunu vurgulayan Hoffman "Liderler de insandır ve kusurları, eksikleri bulunabilir. Buradaki sorun ne kadar cahil veya kötü niyetli oldukları. Günümüz teknoloji dünyasında genç yaşta başardıklarıyla 'dahi' olduklarını gösteren teknoloji liderleri dünyaya etkileri konusunda oldukça cahiller" dedi.

1980 YILINDA APPLE'A KATILDI

Hoffman 1980 yılında Apple'a katılarak orjinal Macintosh takımının 5. üyesi oldu. Ardından Steve Jobs'ın kurduğu Next şirketine geçti. Next sonradan Apple tarafından satın alındı. Şu anda İspanyol yapay zeka firması Sherpa'da çalışan Hoffman Steve Jobs'a zamanında 'lafını dinletebilen' ender insanlardan birisi olarak tanınıyor.


Diğer Teknoloji Haberleri
Gayrettepe-Kağıthane metro hattı mayısta bitecekGayrettepe-Kağıthane metro hattı mayısta bitecek
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı metrosunun Gayrettepe-Kağıthane bölümünün Mayıs ayında açılacağını söyledi. Koronavirüs salgınına da...
Google ın sözlü savunma toplantısı yapıldıGoogle'ın sözlü savunma toplantısı yapıldı
Google'ın "genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı" gerekçesiyle hakkında yürütülen soruşturma kapsamında sözlü savunma toplantısı gerçekleştirildi....
Türkiye nin elektrik tüketimi eylülde arttıTürkiye'nin elektrik tüketimi eylülde arttı
Türkiye'nin elektrik tüketimi, eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,4 artarak 26 milyar 145 milyon 944 bin kilovatsaate yükseldi.
İnternetten alışverişte dikkat!İnternetten alışverişte dikkat!
TÜKODER Başkanı Koçal uyardı: Sosyal medya üzerinden oluşturulan linklerden alışveriş yapmayın
Apple, App Store fiyatlarını artırıyorApple, App Store fiyatlarını artırıyor
Apple, App Store fiyatlarına yasalar gereği dijital hizmet vergisi getirdi. Firma başka ülkelerde de fiyat güncellemesi yaptı.
Google dan Türkiye deki operasyonlarına ilişkin açıklamaGoogle'dan Türkiye'deki operasyonlarına ilişkin açıklama
Google, sosyal medya düzenlemesi nedeniyle şirketin Türkiye'deki operasyonlarında değişikliğe gitmeye karar verdiği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.