İzmir’de gevreğe zam

"100 gramı" 10 liradan satılan meşhur İzmir gevreği, "90 gramı" temmuz ayından itibaren 12,5 liradan satılacak. Böylece simide yüzde 25 zam yapılırken, gramajı da yüzde 10 azaltılmış olacak.

İzmir’de gevreğe zam

İzmir gevreğine en son 10 ay önce zam yapılmıştı.

İzmir’de vatandaşlar tarafından sabah kahvaltılarında sıkça tüketilen gevreğe tekrar zam geldi.

Artan maliyetleri gerekçe gösteren İzmir Pide ve Gevrekçiler Esnaf Odası, gevreğe zam istedi.

Talebi değerlendiren İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, "100 gramı 10" liradan satılan gevreğin "90 gramı 12,5" lira olacak şekilde satılmasına onay verdi.

Buna göre temmuzdan itibaren gevrek 12,5 liradan satılacak.

Üreticiler, zam taleplerinin çok geç onay aldığı için aldıkları zammın şimdiden eridiğini belirtiyor.

“Tüm Türkiye’de simit fiyat kaosu mevcut”

3 ay önce başvuruda bulundukları gevrek zammının temmuz ayı itibariyle geçerli olmak üzere kabul edildiğini söyleyen İzmir Pide ve Gevrekçiler Esnaf Odası Başkanı Şükrü Erişen, yapılan zammın gerekçelerini şöyle sıraladı:

Bilindiği gibi ‘Esnaf ve Sanatkarlarca Üretilen Mal ve Hizmetlerin Fiyat Tarifeleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte’ yapılan değişiklik ile simit fiyatı belirlenirken Ticaret Bakanlığı’ndan olumlu görüş alınması gerekiyor. İlimiz özelinde olmaksızın, tüm Türkiye’de simit fiyat kaosu mevcut.

"Sıkıntılı süreç"

İstanbul ve Ankara dahil birçok büyük ilde zam geçişi henüz yapılmadı. Sıkıntıların ve süreçlerin uzamasını yönetmeliğin yeni yürürlüğe girmesinden dolayı yaşandığını umuyoruz. Aksi halde bu işi yapan değerli sanatkarlarımız gittikçe azalacak ve Türkiye’nin sokak yemek kültürünün en önemli unsurlarından biri olan simidin sürdürülebilirliği konusunda sıkıntılar yaşanacaktır.

“En son 10 ay önce zam yapılmıştı”

Girdi maliyetlerinin arttığını belirten Erişen, konuyla ilgili şunları kaydetti:

Zam talebimizi maliyet raporlarıyla sunmamıza rağmen zam onay sürecinin uzaması esnafımızı da gevrek ustalarımızı da olumsuz etkiledi. Bu zam alma sürecinde birçok ürüne zam geldi, girdi maliyetlerimiz arttı. Böylelikle aldığımız zam önemini yitirmiş oldu. En son 10 ay önce gevreğe zam yapılmıştı, girdi fiyatlarındaki yükselen artışların herkes farkında.

"İzmirli vatandaşların zammı anlayışla karşılayacağını düşünüyoruz"

Dolayısıyla yapılan zammı İzmirli vatandaşlarımızın anlayışla karşılayacağını düşünüyoruz.