Moskova'da konser salonunda katliam

Dün akşam Rusya'nın başkenti Moskova'daki bir konser salonunda silahlı saldırı gerçekleşti.

Moskova'da konser salonunda katliam

Konser salonunun bulunduğu Crocus City Hall binasında patlama yaşandığı ve patlama nedeniyle yangın çıktığı bildirildi. Rusya Soruşturma Komitesi tarafından, terör saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısının 143'e ulaştığı açıklandı. Saldırıyı terör örgütü DAEŞ üstlendi. Terör saldırısından sorumlu olduğu iddia edilen 11 şüpheli gözaltına alındı. Bunlardan dördünün doğrudan olaya karıştığı belirlendi. Saldırı faillerinin Rusya-Ukrayna sınırında yakalandığı ve Ukrayna tarafında bağlantıları bulunduğu kaydedildi. Gerilim artarken dünyanın gözü Moskova'nın saldırıya nasıl bir karşılık vereceğinde. İşte tüm dünyanın kınadığı terör saldırısı hakkında bildiğimiz her şey...

SALDIRI NE ZAMAN VE NASIL GERÇEKLEŞTİ?

22 Mart 2024 akşamı Rusya'nın başkenti Moskova'daki Crocus City Hall konser salonunda silahlı saldırı gerçekleşti.

Silahlı saldırganlar konser salonuna girerek yakın mesafeden sivilleri hedef aldı.

Salonda patlayıcılar kullanılmasının ardından yangın çıktı, yangında konser salonunun çatısının çöktüğü bildirildi.

TASS'ın haberine göre savcılık, "Kamuflajlı kimliği belirsiz kişiler Crocus Belediye Binası'na girdi ve konser başlamadan önce sivillere ateş etmeye başladı" açıklamasında bulundu.

Binada çıkan yangın helikopter ve itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle altı saatten fazla bir süre sonra kontrol altına alındı.

Olay yerindeki silah ve mühimmat dahil bütün delillere inceleme yapmak için el konuldu.

Yetkililer olay yerinde genetik, balistik ve parmak izi incelemelerini sürdürmeye devam ediyor.

SALDIRIDA KAÇ KİŞİ ZARAR GÖRDÜ?

Rusya Soruşturma Komitesi tarafından, terör saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısının 143'e ulaştığı açıklandı.

Ölenlerden 3'ünün çocuk olduğu iddia edildi.

SALDIRIDAN KİMLER SORUMLU?

Terör örgütü DAEŞ, sosyal medya hesabında yapılan paylaşımda Moskova'daki konser salonunda gerçekleşen terör saldırısından örgüt üyelerinin sorumlu olduğunu ileri sürdü.

Ancak örgüt, bu iddiayı destekleyecek veya kanıtlayacak başka hiçbir paylaşımda bulunmadı.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, terör saldırısına ilişkin açıklama yaptı.

Podolyak, terör saldırısıyla Ukrayna'nın "hiçbir ilgisi olmadığını" söyleyerek, "Bu olaylar, saldırgan ülke liderliğinin kendi halkına karşı uyguladığı terörün emarelerini taşıyor" ifadelerini kullandı.

DAEŞ NEDEN RUSYA'YI HEDEF ALDI?

Uzmanlara göre son dönemlerde terör örgütü DAEŞ Rus lider Vladimir Putin'in yönetimine karşı çıkıyor.

Washington merkezli bir araştırma grubu olan Soufan Center'dan Colin Clarke, "DAEŞ son iki yıldır Rusya'ya odaklanmış durumda ve propagandalarında Putin'i sık sık eleştiriyorlar" diye konuştu.

Uzmanlara göre DAEŞ, Rusya'yı "düzenli olarak Müslümanlara baskı yapan faaliyetlerin suç ortağı" olarak görüyor.

SORUMLULAR YAKALANDI MI?


Kremlin'den aktarılana göre, Rusya FSB güvenlik servisi Başkan Vladimir Putin'e, Moskova yakınlarındaki ölümcül saldırı sonrasında 11 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Bunların dördünün doğrudan olaya karıştığı belirlendi.

Interfax'ın aktardığına göre Kremlin, daha fazla suçlunun belirlenmesi için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

FSB güvenlik servisinin aktardığına göre, terör saldırısının faili olduğundan şüphelenilen dört kişi, bugün erken saatlerde Rusya'nın Ukrayna sınırına doğru giderken yakalandı.

Şüphelilerin Ukrayna tarafında bağlantıları olduğu belirlendi.

FSB, saldırının dikkatle planlandığını söyledi.

SALDIRGANLARIN FOTOĞRAFI YAYINLANDI


DAEŞ, saldırının arkasındaki dört saldırgana ait olduğunu iddia ettiği bir fotoğraf yayınladı.

Amaq haber ajansı Telegram sosyal medya kanalında, en az 143 kişinin ölümüne yol açan silahlı saldırının fotoğraftaki 4 kişi tarafından gerçekleştirildiğini iddia etti.

Amaq, güvenlik kaynaklarına atıfta bulunarak yaptığı açıklamada, "Saldırı, DAEŞ ile İslam karşıtı ülkeler arasında yaşanan şiddetli bir savaş bağlamında gerçekleşti" diye ekledi.

Rus yetkililer saldırıya doğrudan dahil olan 4 kişi de dahil olmak üzere 11 kişiyi tutukladıklarını söyledi.

BÖLGEDEKİ GÜNCEL DURUM NE?


Konser salonundan tahliye edilen siviller hastanelere kaldırıldı. Tedavileri devam ediyor.

Başkent Moskova'da havalimanlarında güvenlik önlemleri artırıldı. Hafta sonu boyunca tüm spor, kültür ve diğer halka açık etkinliklerin iptal edildiği açıklandı.

Moskova Bölge Valisi Andrey Vorobyov, terör saldırısını araştırmak için bir görev birliği oluşturduklarını duyurdu.

RUSYA SALDIRIYA NASIL TEPKİ VERDİ?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'da yaşanan terör saldırısında 143 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından ulusa seslendi.

Putin konuşmasına başlarken terör saldırında hayatını kaybedenlerin ailelerine baş sağlığı dileklerinde bulundu ve acil durum ekiplerine çabaları için teşekkür etti.

Ülke genelinde güvenlik önlemlerinin artırılacağını söyleyen Putin, 24 Mart gününde ülke genelinde yas ilan etti.

Saldırganların Ukrayna sınırına doğru kaçmaya çalışırken yakalandığı kaydedildi. Putin, olaya karışan saldırganların tamamını yakalandığını ve tutuklandığını söyledi.

Putin konuşmasında, "Rusya'ya, halkımıza yönelik bu saldırıyı hazırlayan, teröristlerin arkasında duran herkesi tespit edip cezalandıracağız" diye konuştu.

Saldırı emrini verenlerin bulunacağı ve cezalandırılacağı vurgulandı.

Ulusa seslenen Putin, "Düşmanlarımız bizi bölmeyi başaramayacak" ifadelerini kullandı.

RUSYA VE BELARUS'TAN TERÖRE KARŞI İŞ BİRLİĞİ

Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve sadık müttefiki Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'nun terörizme karşı mücadelede iş birliğine hazır olduğunu onayladı.

DÜNYA SALDIRIYA NASIL TEPKİ VERDİ?

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, saldırıya ilişkin "Tüm dünya toplumu, bu korkunç suçu kınamak zorundadır" dedi.

Tüm dünyadaki Rus vatandaşlarının bakanblığa telefon ederek saldırıyla ilgili başsağlığında bulunduğu aktarıldı.

Birçok ülke ve kuruluştan saldırıyla ilgili kınama mesajları yayınlandı.

TÜRKİYE DE SALDIRIYA SESSİZ KALMADI

Türkiye saldırıya sessiz kalmadı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Moskova'daki saldırıda çok sayıda ölü ve yaralı olduğunun üzüntüyle öğrenildiği belirtildi.

Açıklamada, "Masum sivilleri hedef alan bu menfur terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Rus halkına ve Rusya hükümetine en derin taziyelerimizi sunuyoruz" ifadelerine yer verildi.

Azerbaycan, İran, İsrail, Kazakistan,Kırgızistan, İrlanda, İsviçre, Macaristan, Çekya, Avusturya, Japonya, Tunus ve Özbekistan gibi ülkeler de saldırıyı kınadıkları mesajlar yayınladı.

Ayrıca Hamas'ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Moskova'da sivilleri hedef alan, onlarca ölü ve yaralıya yol açan terör saldırısını şiddetle kınıyoruz" ifadelerine yer verildi.

DİĞER ÜLKELER VATANDAŞLARINI ÖNCEDEN UYARDI MI?

ABD'nin Moskova Büyükelçiliği'nin, 8 Mart' tarihinde başkent Moskova'daki vatandaşlarına kalabalık ortamlardan ve etkinliklerden uzak durma uyarısında bulunduğu ortaya çıktı.

ABD'nin Moskova Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, ABD vatandaşlarını 48 saat boyunca Moskova'da kalabalık alanlardan uzak durmaları konusunda uyarmıştı.

ABD'nin ardından İngiltere, Almanya, İsveç, Letonya, Çekya, Kanada ve Güney Kore'nin Moskova büyükelçilikleri Rusya'daki vatandaşlarına dikkatli olmaları uyarısında bulunmuştu.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarının Rusya'ya seyahat etmemelerini "şiddetle" tavsiye etmişti.