SGK uzmanı tarih verdi: 'En düşük emekli aylığını en az asgari ücret seviyesine getirecekler'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ek zamların ödeneceği tarihi açıkladı. Emeklilerin kök maaş hesaplarında zam hesapları sürerken bir ek zam iddiası daha gündeme geldi.

SGK uzmanı tarih verdi: 'En düşük emekli aylığını en az asgari ücret seviyesine getirecekler'

Ek zamlar henüz hesaplara yatmadan en düşük emekli maaşının yükseltileceğine dair kulisler devam ediyor. Sözcü TV yayınına katılan Sosyal Güvenlik Uzmanı Dilek Ete, en düşük emekli maaşının en az asgari ücret seviyesine getirileceğini iddia etti.
Sosyal Güvenlik Uzmanı Dilek Ete, "10 bin TL'nin altında aylık alanların aylıkların 10 bin TL'ye tamamlanacak ve ocak ayında almadıkları farkı şubat ayının ilk haftasında alacaklar. Orada kafalarının karışmaması lazım. En düşük SSK, Bağkur emeklisinin alacağı maaş 10 bin TL" dedi.

Emekliye bir zam daha yapılacak mı?
Ete, "Emekli aylıklarının baştan sona yenilenmesi lazım. Bizim şu anda yaşadığımız asıl sıkıntının nedeni sadece enflasyon değil. 2008'de gelen 5510 sayılı kanun. Emekliye bir düzenleme yapılacaksa, nasıl 2000 öncesine intibak verildiyse 2000 sonrası emeklilere de bir intibak, bir seyyanen zam verilmesi gerekiyor. Temmuz ayına kadar tüm emeklilere hiç ayrım yapmadan seyyanen zam verilmesi gerekiyor. Ben Cumhurbaşkanımızın da bunu vereceğini düşünüyorum" değerlendirmesini yaptı.

En düşük emekli maaşı ne kadar olur?
Ete şu ifadeleri kullandı:

"Daha önce de söyledik, Cumhurbaşkanı seçim konusunda oldukça başarılı. Geçen sene de biliyorsunuz mart seçimlerinden önce en düşük aylığı 7500 TL'ye taşıdı. Şimdi de en düşük aylığı en az asgari ücret seviyesine getirecekler. Cumhurbaşkanımız bir açıklama yaptı, 'Bu yılı Emekliler Yılı ilan ediyorum' dedi. Bunu nasıl dağıtacak bilmiyorum, belediye başkan adaylarına emekliler geçinemediklerini söylüyor. Seçim öncesi kesinlikle bir düzenleme gelecek."

İki formül masada
Konuyla ilgili merak edilenleri Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz ise şöyle anlattı:

“İkramiyeler emeklilerimize 2018 yılından itibaren ödenmeye başlanan bir tutardır. Dini bayramlarımız olan Ramazan ve Kurban bayramlarında 2’şer bin liradan toplamda 4 bin TL bayram ikramiyeleri ödenmesi söz konusu. Yeni dönemde bayram ikramiyelerinin ne kadar olacağı ile alakalı 2 alternatif konuşulmaktadır. Birincisi bu rakama yüzde 50 zam yapılması oda bin TL fark ile 3 bin TL’ye yükselmesi söz konusudur. Peki neden yüzde 50 dersek geçtiğimiz dönemde yüzde 37.57 enflasyon rakamına ve yüzde 11.68’lik refah payı eklentisi ile buradaki toplam tüm emeklilerimiz ayrıt edilmeksizin maaşlarına yüzde 49.25 oranına zam yapılmıştı. Emekli ikramiyelerine yüzde 50 artış olma durumunun buna istinaden olabileceğini söyleyebiliriz. İkinci alternatif olarak bir kereye mahsus Cumhuriyetimizin 100. yılına istinaden 5 bin TL verilmişti. Burada da çalışan çalışmayan ayırt etmeksizin tüm emeklilerimizi kapsayan bir uygulama olmuştu. Belki şu an verilen 2 bin TL bayram ikramiyesi yüzde 150 artış ile 5 bin Türk lirası olabilir. İkramiyeler vatandaşlarımızın en azından bayramlarda bir ihtiyacını karşılaması açısından önemli bir yer tutuyor. Yüksek bir zam olmasını da canı gönülden temenni etmekteyim."