İşyeri ve ofis kiralarına yüzde 72 zam

» »
İşyeri ve ofis kiralarına yüzde 72 zam

Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile beraber işyeri ve ofis kiralarına uygulanacak zam oranı da belli oldu. Buna göre işyeri ve ofislere ocak döneminde yüzde 72,31 zam yapılabilecek.

2022 yılının son enflasyon raporu TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre; Enflasyon Aralık 2022'de yüzde 1,18 artarken, yıllık bazda yüzde 64,27 oldu. Aralık enflasyonu piyasa beklentisinin altında gelirken bu rakam son 9 ayın en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçti.

İŞYERİ VE OFİSLER İÇİN ZAM SINIRI GETİRİLMEMİŞTİ

2022 yılı içerisinde astronomik olarak yükselen ev kiraları sonrası konut kira zam oranlarına Temmuz 2023'e kadar yüzde 25 sınırı getirilmişti.

Ancak işyeri, ofis, depo ve dükkanlar için herhangi bir sınırlama getirilmemişti. Yani işyeri ve ofisler 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanmaya devam ediliyor.

İŞYERİ KİRA ZAM ORANLARI BELLİ OLDU

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre; İşyeri kira artışı zam oranı Ocak 2023 döneminde yüzde 72,31 olarak gerçekleşti. (Bu rakam yapılabilecek en yüksek zam oranı)

 


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Borsa yatırımcısının başı döndüBorsa yatırımcısının başı döndü
Borsa İstanbul, dalgalı seanslarına devam ediyor. BIST 100 gün içinde yüzde 7'lik marjda hareket etti. Kapanışa bir saat kala endeks yüzde 3 primli.
Dünya yeni bir döneme giriyorDünya yeni bir döneme giriyor
Temiz enerji teknolojilerinde küresel çapta yeni bir "sanayi dönemine" girilirken, bu alandaki küresel piyasanın büyüklüğünün 2030'a kadar yıllık 650 milyar dolara...
Bitcoin kritik eşiğin üzerindeBitcoin kritik eşiğin üzerinde
Kripto varlıklar piyasalarda risk iştahının artmasıyla yükseldi. Lider kripto para Bitcoin 18 bin dolarlık kritik eşiği aştı.
Yargıtay dan emsal karar: 6 gün kullanılan telefon için tüketici sorumlu!Yargıtay'dan emsal karar: 6 gün kullanılan telefon için tüketici sorumlu!
Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, aldığı cep telefonunu 6 gün kullandıktan sonra memnun kalmayarak iade eden kişiye satıcı tarafından açılan davada, mutat kullanımın aşıldığı...
Yarıyıl tatili için ek YHT seferleri konulduYarıyıl tatili için ek YHT seferleri konuldu
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yarıyıl tatili dolayısıyla artan talepleri karşılamak amacıyla Ankara-İstanbul, Ankara-Konya arasında ilave YHT seferlerinin konulduğunu...
Doğal gazda büyük tasarruf!Doğal gazda büyük tasarruf!
BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, “2024 yılında kullanmış olacağımız elektrik enerjisinin tümünü yenilenebilir enerji kaynaklarından ve verimlilikten sağlayacağız. Doğal...