Korona kaçışı 83 milyar dolara dayandı

» »
Korona kaçışı 83 milyar dolara dayandı

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) verilerine göre, 21 Ocak 2020 tarihinden başlayarak salgının etkili olduğu 60 günde, gelişmekte olan ülke hisse senedi ve tahvil piyasalarından yabancı çıkışı 82,7 milyar dolar oldu. 51 günde rakam 41,7 milyar dolardı. Son günlerde çıkışın hızlandığı gözlendi. 2008 krizi sırasında ilk 60 gündeki kaçış 22 milyar dolar seviyesindeydi.

Corona virüsü salgını küresel ekonomiyi sarsarken, Türkiye gibi dış finansmana bağımlı gelişmekte olan ülke piyasalarından yabancı sıcak para çıkışı rekor boyutlara ulaştı.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) verilerine göre, 21 Ocak 2020 tarihinden başlayarak salgının etkili olduğu 60 günde, gelişmekte olan ülke hisse senedi ve tahvil piyasalarından yabancı çıkışı 82,7 milyar dolar oldu.

Çıkışın 63,5 milyar doları hisse senedi, 19,2 milyar doları tahvil piyasalarından oldu.

SON GÜNLERDE HIZLANDI
ilk 51 gündeki rakam 41,7 milyar dolardı. 9 günde rakamın ikiye katlandığı görüldü.

8 Eylül 2008’de başlayan küresel finans krizi sırasında ilk 60 günde gelişmekte olan ülke hisse ve tahvil piyasalarından yabancı portföy çıkışı 22 milyar dolar seviyesinde kalmıştı.
Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, dün G20 maliye bakanları ile merkez bankası başkanlarına hitabında, gelişmekte olan ülkelerden 83 milyar dolarlık çıkışın tarihte görülen en yüksek seviye olduğunu söylemişti.

salgının etkili olduğu son 51 günde gelişmekte olan ülke hisse ve tahvil piyasalarından 41,7 milyar dolarlık yabancı çıkışı olduğunu, bunun 2008’deki küresel finansal krizin ilk 51 günündeki rakamın iki katı olduğunu açıkladı.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), corona virüsü salgınının etkisiyle 21 Ocak-11 Mart döneminde 51 günde gelişmekte olan ülkelerin hisse ve tahvil piyasalarından 41,7 milyar dolarlık yabancı çıkışı yaşandığını açıkladı. Bu rakam, 8 Eylül 2008'de küresel finansal krizin başlamasının ardından ilk 51 gününde gelişmekte olan piyasalardan çıkan sıcak para miktarını ikiye katladı.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
İSO Türkiye İmalat PMI yükseldiİSO Türkiye İmalat PMI yükseldi
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Temmuz'da 56.9'a yükseldi.
Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü destek bekliyorHazır giyim ve konfeksiyon sektörü destek bekliyor
İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, sektörün ihracatının 1 Ocak-28 Temmuz 2020'de geçen yılın aynı dönemine göre...
Borsa liginin temmuzda tek kazandıranı Fenerbahçe olduBorsa liginin temmuzda tek kazandıranı Fenerbahçe oldu
Borsa İstanbul'da işlem gören spor şirketlerinden Fenerbahçe Futbol AŞ, geçen ay yatırımcısına kazandıran tek spor şirketi oldu.
Bakan Varank tan Satın Alma Yöneticileri Endeksi değerlendirmesiBakan Varank'tan Satın Alma Yöneticileri Endeksi değerlendirmesi
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi'ndeki (PMI) artışa ilişkin, "Şubat 2011'den bu yana endekste en yüksek seviyeyi...
Kentsel dönüşüm için yılın ilk yarısında 307 milyon kira yardımında bulunulduKentsel dönüşüm için yılın ilk yarısında 307 milyon kira yardımında bulunuldu
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm alanlarında yılın ilk yarısında 307 milyon lira kira yardımında bulundu.
Bakan Pakdemirli den flaş mangal açıklaması!Bakan Pakdemirli'den flaş mangal açıklaması!
Bakan Pakdemirli, "Yangına hassas dönemlerde bırakın mangal yapmayı vatandaşlarımızın girmemesi gerekiyor. İçişleri Bakanımız akşam üzeri konuyu tekrar değerlendirmeye...