Korona kaçışı 83 milyar dolara dayandı

» »
Korona kaçışı 83 milyar dolara dayandı

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) verilerine göre, 21 Ocak 2020 tarihinden başlayarak salgının etkili olduğu 60 günde, gelişmekte olan ülke hisse senedi ve tahvil piyasalarından yabancı çıkışı 82,7 milyar dolar oldu. 51 günde rakam 41,7 milyar dolardı. Son günlerde çıkışın hızlandığı gözlendi. 2008 krizi sırasında ilk 60 gündeki kaçış 22 milyar dolar seviyesindeydi.

Corona virüsü salgını küresel ekonomiyi sarsarken, Türkiye gibi dış finansmana bağımlı gelişmekte olan ülke piyasalarından yabancı sıcak para çıkışı rekor boyutlara ulaştı.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) verilerine göre, 21 Ocak 2020 tarihinden başlayarak salgının etkili olduğu 60 günde, gelişmekte olan ülke hisse senedi ve tahvil piyasalarından yabancı çıkışı 82,7 milyar dolar oldu.

Çıkışın 63,5 milyar doları hisse senedi, 19,2 milyar doları tahvil piyasalarından oldu.

SON GÜNLERDE HIZLANDI
ilk 51 gündeki rakam 41,7 milyar dolardı. 9 günde rakamın ikiye katlandığı görüldü.

8 Eylül 2008’de başlayan küresel finans krizi sırasında ilk 60 günde gelişmekte olan ülke hisse ve tahvil piyasalarından yabancı portföy çıkışı 22 milyar dolar seviyesinde kalmıştı.
Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, dün G20 maliye bakanları ile merkez bankası başkanlarına hitabında, gelişmekte olan ülkelerden 83 milyar dolarlık çıkışın tarihte görülen en yüksek seviye olduğunu söylemişti.

salgının etkili olduğu son 51 günde gelişmekte olan ülke hisse ve tahvil piyasalarından 41,7 milyar dolarlık yabancı çıkışı olduğunu, bunun 2008’deki küresel finansal krizin ilk 51 günündeki rakamın iki katı olduğunu açıkladı.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), corona virüsü salgınının etkisiyle 21 Ocak-11 Mart döneminde 51 günde gelişmekte olan ülkelerin hisse ve tahvil piyasalarından 41,7 milyar dolarlık yabancı çıkışı yaşandığını açıkladı. Bu rakam, 8 Eylül 2008'de küresel finansal krizin başlamasının ardından ilk 51 gününde gelişmekte olan piyasalardan çıkan sıcak para miktarını ikiye katladı.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Enerji ithalatı faturası şubatta yüzde 7,4 azaldıEnerji ithalatı faturası şubatta yüzde 7,4 azaldı
Türkiye'nin enerji ithalatı için ödediği tutar, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 azalarak 3 milyar 136 milyon 51 bin dolara geriledi.
Koronavirüsün ülke ekonomilerine etkisiKoronavirüsün ülke ekonomilerine etkisi
Koronavirüs ile mücadele tüm hızıyla sürüyor. Virüs insan hayatını olduğu kadar ülkelerin ekonomilerine de etki ediyor. Virüsle mücadele kapsamında bugüne kadar ülkeler...
Benzin ve motorine indirim geliyorBenzin ve motorine indirim geliyor
Benzin ve motorin için bir indirim haberi daha geldi. Bu gece yarısından geçerli olmak üzere motorinde 8 kuruş, benzinde 10 kuruş indirim bekleniyor.
Berat Albayrak: 3 ay maaş desteği vereceğizBerat Albayrak: 3 ay maaş desteği vereceğiz
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında, Kısa Çalışma Ödeneği ile faaliyetlerini azaltan ya da durduran işletmelerde çalışan...
Yünsa üretime ara veriyorYünsa üretime ara veriyor
Yünsa koronavirüs salgını sebebiyle yarından itibaren en az 12 gün üretime ara vereceğini duyurdu.
Bulgaristan hükümeti 4 milyar euro borç arıyorBulgaristan hükümeti 4 milyar euro borç arıyor
Bulgaristan Hükümeti bütçenin parlamento tarafından gözden geçirilmesi kaydıyla 10 milyar leva (5 milyar avro) borçlanmaya karar verdi.