Merkez Bankası: Konut fiyatları bir yılda yüzde 31 arttı

» »
Merkez Bankası: Konut fiyatları bir yılda yüzde 31 arttı

Merkez Bankası, Türkiye genelinde konut fiyatlarında temmuzda yıllık artışın yüzde 31 olduğunu açıkladı.

Konut fiyatlarındaki artış devam ediyor. Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, 2021 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 2,8 oranında artan konut fiyat endeksi (KFE), bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 31,0, reel olarak ise yüzde 10,2 oranında arttı.

KFE, Türkiye'deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesaplanıyor.

3 BÜYÜK İLDE YILLIK ARTIŞTA İZMİR BİRİNCİ

İstanbul, Ankara ve İzmir'in konut fiyat endekslerindeki gelişmeler değerlendirildiğinde, 2021 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre, sırasıyla 2,7, 2,3 ve 2,3 oranlarında artış gözlendi.

Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul, Ankara ve İzmir'de sırasıyla yüzde 28,1, 27,1 ve 31,4 oranlarında artış gösterdi.

100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı Türkiye genelinde 466,9 bin TL'ye yükselirken, bu rakam İstanbul'da 694,3 bin TL, Ankara'da 341 bin TL, İzmir'de 574,9 bin TL oldu.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Almanya’da enflasyon yüzde 6’ya yükseldiAlmanya’da enflasyon yüzde 6’ya yükseldi
Almanya’da enflasyon Kasım ayında tahminleri aşarak yüzde 6’ya yükseldi
Çalışan anneye bakıcı desteği artıyorÇalışan anneye bakıcı desteği artıyor
Çalışan anneleri ilgilendiren ‘bakıcı desteği’ projesinde verilen hibe destekleri zamlandı. Önümüzdeki yıl çalışan anneler, hükümetin AB ile birlikte finanse ettiği...
Altına olan talep arttıAltına olan talep arttı
Düğün sezonunun başlamasıyla altın satışları hızlandı. Kapalıçarşı kuyumcuları altının hem yatırım amaçlı hem de hediyelik olarak talep gördüğünü söylüyor.
Ciğ süt fiyatına yüzde 46 zamCiğ süt fiyatına yüzde 46 zam
Ulusal Süt Konseyi, 3 lira 20 kuruş olan çiğ süt litre fiyatını yüzde 46.8 artırarak 4 lira 70 kuruşa yükseltti. Konsey, çiğ sütün üretim maliyetinde artış olması...
Fed Başkanı Powell dan piyasaları korkutan açıklamaFed Başkanı Powell'dan piyasaları korkutan açıklama
Fed Başkanı Powell, "Covid-19 vakalarındaki son artış ve Omicron varyantının ortaya çıkması, istihdam ve ekonomik faaliyet üzerinde aşağı yönlü riskler oluşturuyor ve...
Kredi çekecekler dikkat! İzinsiz sigorta yapan bankaya cezaKredi çekecekler dikkat! İzinsiz sigorta yapan bankaya ceza
Milyonlarca tüketiciyi ilgilendiren her krediye sigorta zorunluluğu sona eriyor. İzinsiz sigorta işlemi yapan bankalara da cezai işlem uygulanıyor.