Milli uçak projeleri için "Demir Kuş" kuruluyor

» »
Milli uçak projeleri için  Demir Kuş  kuruluyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), yerli ve milli ürünlerin daha hızlı bir şekilde üretilmesi için çalışmalarını ve yatırımlarını hızlandırdı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin (TUSAŞ) kuracağı "Demir Kuş" (Iron Bird) olarak adlandırılan uçuş kontrol sistemi entegre test tesisi ile yerli ve milli ürünleri geliştirme, sertifikasyon ve üretim süreçleri hızlanacak. 2022 yılının şubat ayında faaliyete geçmesi planlanan tesis, Türkiye’de havacılık alanında bir ilk olacak.

Projelerin geliştirilmesini kolaylaştıracak altyapı çalışmalarını sürdüren TUSAŞ, kurulumunu başlattığı ‘‘Demir Kuş“ tesisi ile özellikle HÜRJET ve HÜRJET’in farklı konfigürasyonlarının kritik sistemlerinin birbirleri ile entegre olarak test edilmesi ve doğrulanması için güçlü bir altyapı sağlayacak. Kazanılacak kabiliyetler, Türkiye’nin beka projesi olarak adlandırılan Milli Muharip Uçak için de kullanılacak.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii mühendislerince tasarlanan ve kurgulanan test tesisi ile uçak üzerinde kullanılacak bütün uçuş kritik ekipmanlar test edilecek. Test faaliyetlerinin sürdürüleceği sistemler arasında Uçuş Kontrol Sistemi, Hidrolik Sistem, İniş Takımı Sistemi, Elektrik Sistemi (Simülasyon ve gerçek), Basitleştirilmiş Kokpit ve Aviyonik Sistemler yer alacak. Yaklaşık 50‘ye yakın kişinin çalışacağı tesisin 30 yılı aşkın bir süre faaliyet göstermesi hedefleniyor.

"Bu yapı Türkiye’de bir ilk ve dünyada sayılı firmaların kabiliyetleri arasında yer alıyor"
Kurulacak test tesisi ile ilgili konuşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, ‘‘Ülkemiz için ilkleri yapmaya devam ediyoruz. Bu yapı Türkiye’de bir ilk ve dünyada sayılı firmaların kabiliyetleri arasında yer alıyor. Karşı yükleme sistemleri ile uçağın tüm kontrol yüzeylerine, çevresel şartlardan dolayı meydana gelecek olan ve manevralar esnasında maruz kalınabilecek yükleri uygulayarak, uçuş kontrol sistemi çıktılarının gözlemlenmesine olanak sağlanacak. Gerçek zamanlı kayıt, yeniden oynatma ve anlık analiz özellikleri ile toplanan veriler ‘Sanal İkiz‘ konseptinin çalışması için de öncül veri merkezi olarak tasarlandı“ ifadelerini kullandı.Diğer Şirket Haberleri Haberleri
Rekabet Kurumu ndan sahibinden.com a soruşturmaRekabet Kurumu'ndan sahibinden.com'a soruşturma
Rekabet Kurumu, Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret AŞ (sahibinden.com) hakkında soruşturma açtı.
BİM domates üreticisi Bircan Fide yi satın aldıBİM domates üreticisi Bircan Fide'yi satın aldı
BİM, topraksız tarım usulü ile domates üreten Bircan Fide'yi 51.3 milyon liraya satın aldı
Milli uçak projeleri için  Demir Kuş  kuruluyorMilli uçak projeleri için "Demir Kuş" kuruluyor
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), yerli ve milli ürünlerin daha hızlı bir şekilde üretilmesi için çalışmalarını ve yatırımlarını hızlandırdı.
Uber Türkiye nin ABD li yetkilisine hapis istemiUber Türkiye'nin ABD'li yetkilisine hapis istemi
Haksız rekabet oluştuğu gerekçesiyle faaliyetlerinin durdurulmasına karar verilen Uber Türkiye'nin ABD'li yetkilisi hakkında 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle...
Otokar’dan Ukrayna ya doğalgazlı otobüs ihracıOtokar’dan Ukrayna'ya doğalgazlı otobüs ihracı
Yerli otobüs markalarından Otokar, yeni teslimatını Ukrayna’nın Vinnitsa şehrine yaptığını duyurdu. Vinnitsa Ulaşım şirketi tarafından alınan 10 adet doğalgazlı Otokar...
İSO Başkanı Bahçıvan: Sanayimizin yazdığı başarı hikayesi sürüyorİSO Başkanı Bahçıvan: Sanayimizin yazdığı başarı hikayesi sürüyor
İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, "Sanayimizin yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınından bu yana yazdığı başarı hikayesi sürüyor" dedi.