Ruslar krize rağmen konut almaya devam ediyor

» »
Ruslar krize rağmen konut almaya devam ediyor

Uçak krizine rağmen Türkiye'den gayrimenkul almaya devam eden Ruslara, geçen yıl 398 milyon dolarlık satış yapıldı.

Realty-TR Uluslararası Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık Şirketi Üst  Yöneticisi Fatih Elibol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye ve Rusya  arasında yaşanan krize rağmen Ruslara gayrimenkul satışının sürdüğünü belirtti.  Elibol, Türkiye'den konut satın almaktan vazgeçmeyen Ruslara, 2015'te 398 milyon  dolar, kriz sonrası ise 37 milyon dolar tutarında gayrimenkul satışı  gerçekleştirildiğini söyledi.

Rusların yaşanan sorunlardan etkilenmediğini, Türkiye'ye olan  taleplerinde bir azalma görülmediğini ifade eden Elibol, son 3 yıldır yabancılara  olan satışların yükseliş trendini sürdürdüğünü dile getirdi.

Rus alıcıların talebinin düşünüldüğü gibi kriz sonrası azalmadığını,  aynı şekilde sürdüğünü aktaran Elibol, "Şirket olarak, 2015 yılı içerisinde  Rusya'ya 185 milyon dolar gayrimenkul satışına aracılık yaptık. Kriz sonrasında  ise 11 milyon dolarlık satış gerçekleştirdik" diye konuştu.

Son dönemde özellikle vize muafiyeti nedeniyle artan turizm ve  ticarete bağlı olarak Rus vatandaşlarına konut satışlarının da arttığını  vurgulayan Elibol, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Uçak krizi iki ülkenin tüm ekonomik ilişkilerini etkiledi. Bunun  başında da gıda ve turizm geliyor. Fakat konut satışları hala devam ediyor. Rus  halkı bu krizin sona ereceği beklentisini koruyor. Uçak meselesinin de iki ülke  halkının değil devletlerin meselesi olduğuna inanıyorlar. O yüzden şu an için  konut sektöründe bir problem görmüyoruz. Türkiye konut piyasasında canlılık devam  ediyor. Hem gayrimenkul fiyatlarının dünya ölçeğine göre düşük olması, hem de  coğrafi özellikleri Türkiye'yi bir cazibe merkezi olarak öne çıkarıyor. Ortadoğu  ve Körfez ülkeleri vatandaşlarına yapılan satışlarda çok fazla artış  gözlemleniyor. Bunun yanı sıra Avrupa ülkelerinde yaşayan Arap kökenliler ve Türk  vatandaşların Türkiye'deki döviz kuru artışına paralel olarak gayrimenkul  taleplerinde de artış söz konusu. Son dönemde değer kazanan döviz karşısında  İngiltere, Hollanda, Almanya gibi ülkelerden yatırımcıların ilgisi de devam  ediyor."

"2015'te yabancılar en çok İstanbul'dan konut aldı"

Fatih Elibol, Türkiye genelinde 2015'te yabancılara satışta ilk sırayı  600 konut ile İstanbul'un aldığını dile getirerek, onu sırasıyla 426 konut ile  Antalya, 149 konut ile Bursa, 138 konut ile Yalova, 87 konut ile Sakarya'nın  izlediğini söyledi.

Ülke uyruklarına göre, en çok konut satışının Irak vatandaşlarına  yapıldığını açıklayan Elibol, "Aralıkta Irak vatandaşları Türkiye'den 375 konut  satın aldı. Irak'ı sırasıyla 226 konut ile Suudi Arabistan, 193 konut ile  Kuveyt,109 konut ile Rusya Federasyonu ve 98 konut ile Afganistan izledi" dedi.

Türkiye'den konut alan ilk 10 ülkenin ise Suudi Arabistan, Irak, ABD,  Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Kuveyt, İngiltere, Katar ve Azerbaycan  olduğunu dile getiren Elibol, şunları kaydetti:

"Karadeniz ve Marmara bölgesi ağırlıklı olarak Araplardan talep alıyor  zira Araplar İstanbul'a aşık. Ayrıca Karadeniz'in iklimine bayılıyorlar. O  nedenle yatırımlarını bölgeye yöneltiyorlar. Ege Bölgesi'ni ise daha çok İngiliz,  İrlandalı, İsveçli ve Ruslar tercih ediyor. Ruslar denize aşık. Marmaris'te  limandaki teknelerin yüzde 60'ı Ruslara ait. Yabancılara satış önümüzdeki dönemde  daha da artacak. Bu satışları artırmak için inşaat firmalarında farkındalık  yaratmaya çalışıyoruz. Fabrikasyon üretim yerine tüketicinin istediği yönde  gayrimenkul yapmaları konusunda bilgilendiriyoruz. Müşterinin taleplerini  kendilerine iletiyoruz. Talebe göre arz oluşumunu sağlıyoruz. 30-40 bin dolara  kadar parası olan deniz kum ve güneş deyip, Antalya'yı, biraz daha elit yaşamak  isteyen Bodrum ve çevresini, teknesi olan ve deniz hayatını seven en elit kesim  ise Marmaris'ten Göcek'e kadar olan bölgeyi tercih ediyor."

Arapların genellikle apartmanların içinde yaşamayı sevmediklerini  aktaran Elibol, "Onlar bahçeli, müstakil ve lüks büyük gayrimenkuller istiyor.  Böyle yerlerde oturmalarına rağmen yatırımlarını apartmanlara yapıp, onlardan  kira geliri elde ediyorlar. Rusların ise manzara takıntısı var, yeşil ya da deniz  görmek istiyorlar. Avrupalılar apartman yaşantısına hayır demiyorlar, büyük  konutu ise pek tercih etmiyorlar. Artık çok şaşalı konut ilgi görmüyor hatta en  çok tercih edilen konut şekli loft" ifadesini kullandı.

"Rusya ve Türkiye arasında yaşanan kriz bizi çok da etkilemedi"

Krize rağmen Marmaris'ten imalathane alan Rus vatandaşı Varvara  Borzenko, yat ve gemi imalatı yapan bir firmada yönetici olduğunu belirterek,  "Yaklaşık 3 yıldır Türkiye'den gelen özel yat ve yelkenli imalatı talepleri  doğrultusunda Akdeniz ve Ege sahil kentlerinde tersane yeri kiralamaya karar  verdik. Sonunda Marmaris'te imalathane olarak kullanmak üzere 13 bin metrekarelik  araziyi satın almaya karar verdik. Son dönemde Rusya ve Türkiye arasında yaşanan  kriz bizi çok da etkilemedi. Vatandaşlar düzeyinde aramızda bir sorun yok.  Ülkeler arasındaki sorunlar bizi ilgilendirmiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Natalia İvonavo ise Türkiye'ye ilk kez geldiğinde Marmaris'te tatil  yaptığını dile getirerek, 4 günlük tatil süreci sonunda arkadaş canlısı Türklere,  deniz ve güneşe aşık olduğunu söyledi.

Dört mevsimin yaşandığı bir ülkenin en güzel sahillerinden biri olan  Marmaris'te ev almaya karar verdiğini anlatan İvanova, "Ailemin de tercihi olan  bahçeli, sakin, sessiz ve huzurlu ilk evimizi aldık. Daha sonra babamın da  kararıyla Marmaris'te 2 ve İstanbul'da 1 ev daha aldık" dedi.

Elena Sençakovyç de Rusya'da son dönemde doların artmasına bağlı  yaşanan kriz sonrası, Moskova'da 7 yıldır işlettiği restoranını kapatmak zorunda  kaldığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Ülkemde yaşanan finansal krizin, yakın zamanda düzeleceği umudum  olmaması nedeniyle Marmaris'ten bir restorana talip oldum. Geçmişte bulunan  birikimlerim burayı almak için yeterli değildi. Moskova'daki evlerimden ikisini  de satarak Türkiye'deki birkaç turistik mekandan restoran satın aldım. 2 yıldır  eşimle beraber Türkiye'de yaşıyoruz. Sadece tatil için gelebildiğimiz bu güzel  ülkede işletmeci olmak gerçekten onur ve gurur verici. Türkiye'yi çok seviyoruz." 


Diğer Emlak Haberleri
Konut fiyatlarıyla ilgili korkutan senaryo! Bir anda tepe taklak olabilir!Konut fiyatlarıyla ilgili korkutan senaryo! Bir anda tepe taklak olabilir!
Konut fiyatlarındaki yükselişe TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu'ndan dikkat çeken yorum geldi. Fiyatların çığırından çıktığını belirten Ağaoğlu, "Konut fiyatları bir anda...
TOKİ açık artırmayla 39 ilde konut ve iş yeri satacakTOKİ açık artırmayla 39 ilde konut ve iş yeri satacak
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, 39 ilde 105 konut ile 18 ilde 189 iş yerini 17-18 Mayıs'ta açık artırma yöntemiyle...
Konut satışlarında tüm zamanların rekoruKonut satışlarında tüm zamanların rekoru
Konut satışlarında geçen ay 134 bin 170 adetle tüm zamanların mart ayı rekoru kırıldı.
TOKİ konutlarına yeni indirim kampanyası geliyorTOKİ konutlarına yeni indirim kampanyası geliyor
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TOKİ konutlarında mart ayında yeni bir indirim kampanyası düzenleyeceklerini söyledi.
TOKİ 29 ilde 307 arsayı açık artırmayla satacakTOKİ 29 ilde 307 arsayı açık artırmayla satacak
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 29 ilde 307 arsayı açık artırma yöntemiyle satacak.
Müteahhitlerin tapu oyunu! Konut alırken dikkatMüteahhitlerin tapu oyunu! Konut alırken dikkat
Edirne'de bir müteahhit satış sözleşmesiyle sattığı dairelerin tapusunu başka bir müteahhide devretti. Daireler daha sonra başka vatandaşlara satıldı. Mağdur olan...