TOKİ konutlarında kalitesiz malzeme mi kullanılıyor

» »
TOKİ konutlarında kalitesiz malzeme mi kullanılıyor

TOKİ Başkanı Ergün Turan TOKİ konutlarıyla ilgili açıklama yaptı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), tüm yapı malzemelerinin seçiminde titiz bir çalışma yürütüyor ve yüzde 90 oranında yüksek kalitede yerli malzeme tercih ediyor.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, İdarenin yeni yerleşim alanlarının planlama ve tasarımında "insanlara huzur verecek, mutlu edecek yerleşimler kurmak" temel bakış açısına sahip olduğunu söyledi.

Planlama, kentsel tasarım, mühendislik, mimari kurgu, uygulama ve inşaya ait tüm sosyal-kültürel, coğrafi ve fiziki teknik verilerin bir proje havuzunda bir araya geldiğini belirten Turan, konut ihtiyacının karşılanmasının yanı sıra insanların sağlıklı bir çevrede yaşaması hedefiyle kentsel dönüşüm çalışmalarını da içeren büyük uygulama alanlarında, "mutlak kalite" hedefi doğrultusunda bazı temel ilkeler esas alındığını vurguladı.

Yapı malzemelerinde yüksek kalitede ürün kullandıklarına dikkati çeken Turan, Türkiye genelinde 3 bin 246 şantiyede yaklaşık 720 bin konut rakamına ulaştıklarını aktardı. Turan, TOKİ'nin, konutların niteliklerinin artırılması yönünde vatandaşlardan gelen talep ve beklentiler doğrultusunda, özellikle yapı malzemeleri kullanımında pek çok yeniliği inşaat uygulamalarına yansıttığını ifade etti.

TOKİ Başkanı Turan, şöyle devam etti:

"TOKİ'nin kalite hedefiyle attığı en önemli adımlardan biri, konut üretimlerindeki malzeme ve teknik gereklilikleri belirleyen mahal listelerinin yenilenmesi oldu. Sosyal konutlara ait uygulama ve detay projeleri ile mahal listeleri güncellenirken, inşaat sektörünce yüksek gelir grubu konutlarında kullanılan birçok malzeme, alt ve orta gelir grubu konut projelerine ait söz konusu mahal listelerine dahil edildi. Konut içi yapı malzemelerinde yüksek kalitedeki ürünler tercih edilerek, kompakt panel radyatörler, laminant kapılar, ahşap süpürgelikler, porselen seramikler gibi pek çok nitelikli yapı malzemesinin kullanımına başlandı."

TOKİ'nin tüm yapı malzemelerinin seçiminde titiz bir çalışma yürüttüğünü söyleyen Turan, "Sektörde kalite ve güvenilirliğini kanıtlayarak kabul görmüş ürünlerin seçimine azami özen gösteren İdaremiz, üretim malzemelerinde yüzde 90 oranında yüksek kalitede yerli malzeme kullanımına yöneldi. TOKİ, malzeme temin ve uygulama süreçlerinin denetiminde de aynı hassasiyeti gözetiyor." diye konuştu.

Üç aşamalı denetim
Turan, konut ve sosyal donatı projelerinde güçlü bir denetim mekanizması kuran TOKİ'nin kalite arayışından taviz vermeyen bir yaklaşımla yüklenici ve tedarikçi seçim ve denetimine özel önem verdiğini bildirdi.

Kontrol aşamalarına ilişkin bilgi veren Turan, şunları söyledi:

"Zincirleme bir denetim mekanizması içinde kusurlu ve eksik malzeme ve üretimler, uygunluk aşamasına gelene dek kontrolörlerce takip ediliyor. İlk aşamada malzeme ve imalatlar, yüklenici firmanın teknik elemanları tarafından denetleniyor. Bir sonraki safhada, kontrol mekanizmasında en etkin birim olan müşavir firma kontrol elemanları tarafından ürünlerin kabulü yapılıyor. Üçüncü aşamada ise TOKİ kontrol sistemi içine giren ürün ve imalatlar, ilgili kontrolörlerce denetleniyor."

TOKİ'nin kaliteyi mimari çizgiyle buluşturduğunu belirten Turan, İdare tarafından düzenlenen mimari proje ve fikir yarışmalarında amacın estetik ve mimari boyutta şehirlere değer katan projeleri keşfetmek olduğu kadar, daha nitelikli, "mutlak kalite" yaklaşımıyla örtüşen çalışmaları ortaya çıkartmak olduğunu aktardı.

İş sağlığı ve güvenliği
"TOKİ, kalite yönetiminde titizlikle takip ve denetimini yaptığı iş sağlığı ve güvenliği alanında 'sıfır tolerans' yaklaşımıyla aktif bir denetim süreci yürütüyor" değerlendirmesini yapan Turan, gözlenen ihlallerde cezai yaptırım sürecinin işletildiğini vurguladı.

Mevzuatın yanı sıra saha yeterliliği de aranan tüm inşaat faaliyetlerinde, şantiye denetimlerinin yüksek güvenlik esasıyla hassasiyetle sürdürüldüğünü dile getiren Turan, şunları kaydetti:

"Şantiyede sürekli bulunan iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, gerek mevzuat gerek saha uygulamaları açısından projeyi aktif olarak denetleyip, kontrolleri gerçekleştiriyor. Müşavir ve yüklenici firmaların şantiye sahasındaki iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının yanı sıra TOKİ, kendi uzmanlarıyla da alınan tedbirleri denetliyor, yetersiz ve uygunsuz alanlardaki çalışmaları tüm önlemler eksiksiz alınana dek durdurabiliyor. Dış cephede tam güvenlikli iş iskelesi kullanılması, asansör ve merdiven boşluğu gibi düşme tehlikesi olan bölgelerde korkuluk yapılması ve güvenlik bandı çekilmesi, baret, iş ayakkabısı, iş güvenliği kıyafeti, emniyet kemeri gibi ekipmanın temini ve bunların işçiler tarafından kullanılmasının sağlanması önlemlerin başında geliyor."


Diğer Emlak Haberleri
Konut fiyatlarıyla ilgili korkutan senaryo! Bir anda tepe taklak olabilir!Konut fiyatlarıyla ilgili korkutan senaryo! Bir anda tepe taklak olabilir!
Konut fiyatlarındaki yükselişe TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu'ndan dikkat çeken yorum geldi. Fiyatların çığırından çıktığını belirten Ağaoğlu, "Konut fiyatları bir anda...
TOKİ açık artırmayla 39 ilde konut ve iş yeri satacakTOKİ açık artırmayla 39 ilde konut ve iş yeri satacak
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, 39 ilde 105 konut ile 18 ilde 189 iş yerini 17-18 Mayıs'ta açık artırma yöntemiyle...
Konut satışlarında tüm zamanların rekoruKonut satışlarında tüm zamanların rekoru
Konut satışlarında geçen ay 134 bin 170 adetle tüm zamanların mart ayı rekoru kırıldı.
TOKİ konutlarına yeni indirim kampanyası geliyorTOKİ konutlarına yeni indirim kampanyası geliyor
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TOKİ konutlarında mart ayında yeni bir indirim kampanyası düzenleyeceklerini söyledi.
TOKİ 29 ilde 307 arsayı açık artırmayla satacakTOKİ 29 ilde 307 arsayı açık artırmayla satacak
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 29 ilde 307 arsayı açık artırma yöntemiyle satacak.
Müteahhitlerin tapu oyunu! Konut alırken dikkatMüteahhitlerin tapu oyunu! Konut alırken dikkat
Edirne'de bir müteahhit satış sözleşmesiyle sattığı dairelerin tapusunu başka bir müteahhide devretti. Daireler daha sonra başka vatandaşlara satıldı. Mağdur olan...