Fed faiz kararını açıkladı

» »
Fed faiz kararını açıkladı

Amerika Merkez Bankası (Fed), politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında sabit tuttu.

Fed, piyasa beklentisine paralel olarak fonlama faizinde değişikliğe gitmeyerek, koronavirüs pandemisinden inişli çıkışlı toparlanma sürecinde ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçların kullanılacağı taahhüdünü yineledi.

Buna göre Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), koronavirüs pandemisinin etkilerini hafifletmek için gösterge faizi 15 Mart'tan bu yana bulunduğu yüzde 0 ile yüzde 0.25 hedef bandında tutma kararı aldı. Kararın oy birliğiyle alındığı belirtildi.

Karar metninde koronavirüsün çok ciddi bir risk oluşturduğunun altı çizen ABD'li politika yapıcılar, ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçların kullanacağı taahhüdü yinelendi. ABD ekonomisinde gidişatın koronavirüse bağlı olduğu ifade edildi.

Metinde "Ekonominin patikası ciddi bir şekilde virüsün gidişatına bağlı olacak. Ekonomik faaliyet ve istihdam sert düşüşlerin ardından son aylarda bir miktar yükseldi, ancak yılın başındaki seviyelerin çok altında kalmaya devam ediyor." ifadesi yer aldı.

Fed, repo ve swap hatlarını 31 Mart'a kadar uzattı. Ekonominin iyileştiğinden emin olana kadar faizlerin çok düşük seviyede tutulacağı vurgulandı.

FOMC, pandeminin orta vadede ekonomik toparlanmaya yönelik dikkate değer riskler oluşturduğu ve ekonominin son olayları atlattığı, maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine ulaşma yolunda olduğundan emin olana dek federal fonlama faizinin sıfıra yakın kalacağına ilişkin açıklamasını tekrar etti.

Politika yapıcılar ABD Hazine tahvili ve mortgage'a dayalı menkul kıymet portföyünü gelecek aylarda en azından şimdiki hızında artırma vaadini yineledi. Ancak Eylül ayında ekonomistler, yetkililerin faiz patikasını belirli enflasyon ya da işsizlik rakamlarına bağlamasını bekliyordu. Bu gerçekleşmedi.

Çarşamba günü ayrıca yapılan bir açıklamada Fed, dolar likiditesi swap hatlarını ve yabancı merkez bankalarıyla olan geçici repo imkanını 31 Mart 2021 tarihine kadar uzattığını belirtti.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Türkiye koyun sütü üretiminde ilk sıraya yükseldiTürkiye koyun sütü üretiminde ilk sıraya yükseldi
Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) son verilerine göre...
Trump ın imzası dünyayı coşturdu!Trump'ın imzası dünyayı coşturdu!
ABD Başkanı Trump'ın siyasi çekişmeler yüzünden sekteye uğrayan ekonomik yardımları, imzaladığı kararnamelerle devam ettirmesi yatırımcıların moralini düzeltti. Avrupa...
Fransız devinden Türkiye ye yatırımFransız devinden Türkiye'ye yatırım
Dünyanın önde gelen şirketlerinden Imerys, ısıya dayanaklı tuğla imalatı yapan Türk şirketi Haznedar Refrakter Sanayii'nin yüzde 60'ını satın almak için anlaşma...
Akaryakıt satışlarında bayram rekoruAkaryakıt satışlarında bayram rekoru
Kurban Bayramı tatilinin başladığı 30 Temmuz'un hemen öncesindeki çarşamba günü 88,6 milyon litre akaryakıt satışıyla günlük bazda rekor kırıldı.
MAİB yılın 7 ayında 9,1 milyar dolar makine ihracatı yaptıMAİB yılın 7 ayında 9,1 milyar dolar makine ihracatı yaptı
Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) yılın 7 ayındaki makine ihracatının 9,1 milyar dolar olduğunu duyurdu.
Bakan Selçuk: Mesleki eğitime 4.6 milyar lira aktardıkBakan Selçuk: Mesleki eğitime 4.6 milyar lira aktardık
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk “Mesleki Eğitim Programlarımıza son iki yılda 4.6 milyar lira kaynak aktardık” açıklamasında bulundu.